Şahan Gökbakar: Hastalık bu…

Oyuncu Şahan Gökbakar, sosyal medya hesabı üzerinden yeni ilgi alanı ekmek yapımı üzerine paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Gökbakar takipçilerinin isteği üzerine tarif de verdi.

Şahan Gökbakar: Hastalık bu…

Recep İvedik filmleri serisi ile hatırı sayılır gişe rakamları elde eden Şahan Gökbakar, işlerinden arta kalan vaktini ailesine ve kendisini dinlendiren uğraşlarına ayırıyor. Son zamanlarda, Instagram hesabı üzerinden sürekli olarak ekmek yapımı üzerine paylaşımlarda bulunan Gökbakar, yaptığı son paylaşımda tarif de verdi. İşte Şahan’ın o satırları:

Hastalık bu ekmek yapmak… Yapan anlar anca halimden… Bu sefer siyez ve tam buğday karıştırdım. Tarif istemişsiniz sürekli, buyurun:

Ekşi mayalı ekmek
200 gr ekşi maya
500 ml su
300 gr ekmeklik un
225 gr siyez unu
225 gr tam buğday unu
15 gr tuz

Önce su ve unları karıştır ve hamuru 30dk dinlendir. Sonra ekşi maya ve tuzu ekle karıştır ve 1 saat dinlendir. Temiz bir kaba al ve üstü kapalı şekilde 4 saat boyunca oda sıcaklığında her 45dk hamuru alt üst edip hava almasını sağla… Sonra kalıba koy ve üstüne bir torba geçir buzdolabına kaldır. 24-36 saat dolapta mayalanmaya ve dinlenmeye bırak.

PİŞİRME:

250 derecede döküm tencere içinde ısıtılmış fırın.

25 dk döküm tencere kapağı kapalı, 225 dereceye düşür döküm tencere kapağı açık şekilde pişir…
Sonuç bu hanımlar beyler…

Şahan Gökbakar: Ciddiye alıp 'üzülme abi' yazmayın İlginizi Çekebilir Şahan Gökbakar: Ciddiye alıp 'üzülme abi' yazmayın