Sunay Akın, Atatürk’ün Şemsi Paşa Camii kararnamesini paylaştı

Şair, yazar, gazeteci, araştırmacı gibi pek çok vasfı bünyesinde taşıyan Sunay Akın, Üsküdar'daki Şemsi Paşa Camii'yle ilgili bir paylaşımda bulundu.

Sunay Akın, Atatürk’ün Şemsi Paşa Camii kararnamesini paylaştı

İstanbul Üsküdar´da Mimar Sinan´ın 1580 yılında yaptığı Şemsi Paşa Camii duvarında çatlaklar oluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Boğaz´ın hemen kenarında bulunan caminin önüne kazıklar çakılarak yapımına başlanan yaya yolu projesinin durdurduğunu, projenin tekrar değerlendirileceğini açıkladı. Akın, temeli yol inşaatı yüzünden zarar gören 1580 yılında yapılmış camiiyle ilgili olarak yıllar önce 1938’de Mustafa Kemal’in imzaladığı bir belgeyi takipçileriyle paylaştı.

sunay-akin-ic
Daha o zamanlardan bu cami için yapılacak onarımın ne kadar önem gerektirdiğinin altını çizen Atatürk’ün imzaladığı bir evrakı paylaşan Sunay Akın altına şunları yazdı: “Koruyan da belli, tahribata neden olan da… İşte, Mustafa Kemal Atatürk’ün, son derece yanlış, tarihe saygı duymayan bir karar sonucunda, denize çakılan kazıklarla çatlamasına, zarar görmesine neden olunan Üsküdar’daki Şemsi Paşa Camii’nin “mütehassıs ustalar marifeti ile” onarılması için imzaladığı kararname… Hem de hasta yatağında, 14 Temmuz 1938’de… Bu tarihi belge, Atatürk’e çamur atmaya çalışan, tarihi çarpıtanların çirkin yüzlerini de bir kez daha ortaya çıkarıyor…”

Mimarlar Odası, Şemsipaşa Camii için 6 ay önce uyarmış İlginizi Çekebilir Mimarlar Odası, Şemsipaşa Camii için 6 ay önce uyarmış