Sözcü Plus Giriş
GALERİ Paris ve Helena'nın aşkıyla yok olan kent Troya 9 Eylül 2019 14:06
1 Homeros’un İlyada Destanı’nda bahsedilen Troya Savaşı’nın yapıldığı yer olarak da bilinen Troya (Truva) Antik Kenti, 1998 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmişti.
2 MÖ 3000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi ile dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan kent, Çanakkale’de bulunuyor.
3 Troya kuruluş efsanesine göre deniz perisi Thetis ile denizler tanrısı Okeanos’un kızı Elektra, Zeus’un karısı olarak Dardanos’u dünyaya getirmiştir.
4 Dardanos’un oğlu Tros, Truad adlı kenti, onun oğlu İlus da Troya kentini kurmuş.
5 Eteklerinde Troya’nın kurulduğu Kaz Dağı, Troya Savaşı’nın da nedeni olan dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer.
6 Güzellik yarışmasına katılan güzeller ise Hera, Afrodit ve Athena.
7 Seçici görevini üstlenen Paris, kendisine Sparta kralının karısı Helena’yı vadeden Afrodit’i seçer.
8 Paris’in Helena’yı kaçırması da savaşı başlatır.
9 Troya’da 1871 yılından itibaren yapılan kazılar, kentin tarihi boyunca defalarca kurulup yıkıldığını ortaya koymuştur.
10 Bölgede dokuz kent katmanının yanında kırk iki yapı katı ortaya çıkarılmış.
11 Daha sonraki yıllarda devam eden kazılar sonucu tiyatro, hamamlar, çeşitli buluntular ile son derece gelişmiş bir kanalizasyon sistemi ve yapı temellerine de ulaşılmış.
12 Truva yılı kapsamında, 2018'in Ekim ayında Çanakkale'nin Tevfikiye ilçesinde Truva Müzesi'nin de açılmasıyla, Truva Antik Kenti dış basında büyük ilgi görmüştü.
13
14
15
16
17