Sözcü Plus Giriş

Burdur Gölü’nde gün batımı güzelliği

Son yıllarda suyu hızla çekilen, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan ve tüm olumsuzluklara rağmen gün batımının en güzel izlendiği yerlerin başında gelen Burdur Gölü, fotoğraf tutkunlarına eşsiz kareler sunuyor.

Güncellenme: 16:20, 09/06/2021
Burdur Gölü’nde gün batımı güzelliği

Burdur Gölü’nün su seviyesi, son 35 yılda 15 metre düştü. Yapılan çalışmalara göre, çekilme aynı şekilde devam ederse gölün önemli bir kısmı, 2040 yılında kurumuş olacak.

Burdur Gölü kuruduğu takdirde, dünyada sadece burada yaşayan Burdur dişli sazancığı adlı balığın nesli de yeryüzünden silinecek.

Gölün ev sahipliği yaptığı, nesli küresel ölçekte tehlike altındaki Dikkuyruk ördeği ve diğer su kuşu türlerinin yaşam alanı daralacak.

Gölün yarattığı nem ve mikroklima etkisinin ortadan kalkmasıyla, Burdur’un lokomotif sektörleri tarım ve hayvancılık da büyük zarar görecek.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Burdur Gölü, gün batımı güzelliğiyle hayran bırakıyor.

Gölün etrafını çevreleyen dağların ardında usulca batan güneş, fotoğraf tutkunlarına da eşsiz pozlar yakalama imkanı veriyor. (DHA)

İlginizi ÇekebilirDünyada sadece Burdur Gölü'nde yaşıyor! Hızla yok olmak üzereDünyada sadece Burdur Gölü'nde yaşıyor! Hızla yok olmak üzereİlginizi ÇekebilirBurdur Gölü'nün köpürmesi endişe yarattıBurdur Gölü'nün köpürmesi endişe yarattı

 

Yayınlanma Tarihi:16:10,