Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cinsel istismar davalarında 10 dehşet verici indirim sebebi
Cinsel istismar davalarında 10 dehşet verici indirim sebebi
Her dava bir travma....
Burçak ÖZTÜRK
Yaşam 8 Nisan 2016 - 11:55

Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı verilere göre her 5 kadından ve her 13 erkekten biri cinsel istismara uğruyor. Türkiye'de ise son 5 yılda çocuğa karşı cinsel istismar tam tamına yüzde 50 arttı! Bizler bu korkunç istatiksel sonuçları okurken her rakam beraberinde kadın ve çocukların bedenlerinde korkunç izler bırakıyor.

Türkiye’de tecavüz ve taciz vakaları her geçen gün artarken, bu davalara verilen kararlar akıllara durgunluk veriyor. Yasalar kadın ve çocukları korumuyor. Erkeği kayıran sistem Tecavüz olaylarında akla hayale sığmayan indirim sebepleri üretiyor.

BU MEMLEKETTE;

1- Tecavüz edip, sonra da “zaten bakire değildi” indirimi alan var


Daha önce birileri ile beraber olmuş olmanız, size tecavüz eden suçluya indirim alma hakkı kazandırıyor. Toplumsal bakış açısının sığlığı erkeği her durumda koruyor.

2- Tecavüze uğradığı o korkunç anda kurban bağırmıyorsa “rıza göstermiş sayılır” indiriminden faydalanan var


Reşit bile olmayan kız ve erkek çocuklarına tecavüz eden sanıkların en çok kullandıkları bu cümle adalet sistemimizde işe yarıyor

3- Sokakta tanımadığı birine saati soran eşini delik deşik ederek öldürüp “cilve yaptı” indirimi alan var


“Bana inat kot giydi. Saati de cilveli şekilde sordu “işte bu ve buna benzer söylemler mahkemede tecavüzcüyü aklıyor, mağduru suçlu konuma sokuyor. Cilve yaptıysanız tecavüze uğramanız kaçınılmaz.

4- Kadın programında, “babam bana tecavüz etti” diyen kızını öldürüp “babasını kamuoyunda mahcup etti” indirimi alan var


Babası tarafından tecavüze uğrayan kadın, bunu bir yayın organında söyledikten sonra babası tarafından öldürüldü. Sistem mağdur kadının yanında değil, yine suçlu erkeğin yanında yer aldı.

5- Mahkemeye takım elbiseyle geldi diye “iyi hal” indirimi alan tecavüzcüler var


Tecavüz sanığının mahkemede taktığı kravat,, giydiği takım elbise tecavüz olayının önüne geçiyor ve hakim için iyi hal sebebi oluyor.

6- ‘Tecavüzü tamamlayamadım, erken boşaldım' diyerek indirim alan tecavüzcüler var

Tecavüz eylemi sırasında erken boşalıp eylemi sonlandıramayanlara indirim veriliyor

7- Tecavüz sanığı mahkemede sessiz ve saygılı davrandı diyerek indirim alan var

Tecavüz sanığının mahkemedeki davranış biçimi sayesinde “saygın tutum” indirimi alıyor. Eril zihniyete sahip hakimler sanıkların başkalarına verdikleri zararla değil mahkemedeki saygılı davranışlarına göre karar veriyorlar.

 8-Tecavüz ederken yakalanan adam, tecavüz tamalayamadığı için “yarım kaldı” indirimi alan var


Tecavüz olayı herhangi bir sebepten yarım kalırsa, hakim ve savcılar “yarım kaldı” indirimi uyguluyor.

9- Tecavüzünü kameraya kaydeden sanık “eski sevgilisiymiş” indirimi alan var


Eski sevgiliniz olması onun üzerinde bazı haklarınız olduğu anlamına geliyor. Eski sevgilinizden sizi koruyacak bir yaptırım yok.

10- Tecavüz edip “ruh sağlığı bozulmadı raporu”yla indirim alan var


Bu akıllara durgunluk veren indirim özellikle küçük yaştaki ve zihinsel engelli mağdurlar söz konusu olduğunda tecavüzcülerin aldığı indirimlerin başında geliyor.

HAFIZAMIZI YOKLUYORUZ

Tecavüzcüsünün öldüren Nevin Yıldırım hiçbir indirim hakketmedi!… Müebbet hapis cezası ona layık görüldü


2 çocuk annesi 26 yaşındaki Nevin Yıldırım silah zoruyla kendisine tecavüz ederek hamile bırakan 2 çocuk babası 35 yaşındaki Nurettin Gider’i av tüfeğiyle vurup öldürdü. Kadınları katleden erkekler için mutlaka uygulanan ceza indirimleri bu defa Nevin Yıldırım’a UYGULANAMADI.

Son güncelleme: 14:01 - 08.04.2016