Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İklim Değişikliği Bölüm II: Türkiye gerçeği
Bilinmeyen Enler'in yeni bölümünde "İklim değişikliği çerçevesinde dünyada alınan önlemler neler ve Türkiye olarak ne yapmalıyız?" sorularına yanıt aradık. İklim Değişikliği Bölüm II'de Türkiye gerçeğine odaklanıyoruz.
Yaşar ÖZER
Yaşam 14 Haziran 2019 - 11:44

Paris İklim Anlaşması kabul edileli üç yıldan fazla zaman oldu. Ancak dünyanın önde gelen devletleri taşın altına elini koymak konusunda hâlâ mesafeli davranıyor. 195 ülke arasından sadece 16 ülke taahhüt ettikleri ölçüde yasal değişiklikler yaptı ve biz Türkiye olarak bu ülkelerin arasında yer almıyoruz. Üstelik dünyanın önde gelen ekonomileri de büyük ölçüde iklim değişikliğine karşı kayıtsız davranıyor.

FOSİL YAKITLARDAN UZAK DURMAK GEREKİYOR

İklim değişikliği için uzmanların dikkat çektiği en önemli husus şu: Başarılı olacaksanız, fosil yakıtlardan uzak duracaksınız. Bu da yenilenebilir enerjiye yönelmekle mümkün. Yenilenebilir enerji maliyeti yüzünden daha az tercih edilse de, kömürün maliyeti uzun vadede daha pahalıya mâl oluyor. Bunun sebebi çevreye verdiği zararlar ve kömürlü termik santrallerde çalışan insanların ödemek zorunda olduğu bedel. Yapılan bir araştırmaya göre; Türkiye’de kömürlü termik santrallerden hasta olup, hastanelerde bir maliyete katlanan insanların, bir yıl için ödediği bedel 3.6 milyar euro olarak hesaplandı. Uzmanlar; çevresel, toplumsal ve sağlık maliyetleri hesaba katıldığında, kömürün çok daha pahalı bir sektör olduğunu belirtiyor.

Peki iklim krizine karşı önlem almak için genel olarak ne yapmak gerekiyor? Bu bölümde kısaca bu soruya yanıt arayacağız.

Kurgu: Korhan Topçuoğlu
Kamera: Kubilay Altuğ

 

Son güncelleme: 16:22 - 04.06.2020