Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadına ve çocuğa yönelik şiddette korkunç rakamlar…
Kadına ve çocuğa yönelik şiddette korkunç rakamlar…
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 veri raporunu paylaştı. Rapora göre 1 yıl içinde 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandı. Erkekler kadınları satır, çekiç, traktör, taş, bıçak, pompalı tüfeklerle hunharca katlederken hep, "Seviyordum, kıskandım, ayrılmak istemedim" gibi bahanelerin ardına saklanmaya çalıştı. Kadın Meclisleri adına Sözcü'ye konuşan, Fidan Ataselim, "Türkiye'de kadına ve çocuğa yönelik şiddetin verilerini tam olarak bilmiyoruz. Basın üzerinden derlediğimiz bilgilerin üzerinde kadın cinayeti işleniyor" dedi.
Mustafa Büyüksipahi
Yaşam 2 Ocak 2018 - 16:55

Ülkemizde kadına yönelik şiddet her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıllara göre 2017 yılında da kadın cinayetleri kahredici bir şekilde artış gösterdi. Bu yıl 409 kadın hayatını kaybetti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, OHAL ve KHK'lar ile kadın haklarına yönelik saldırıların artmasıyla kadın cinayetlerinin de paralel olarak artış gösterdiğini, aralık ayında tam 45 kadının hayatını kaybettiğini duyurdu. Koruma altındaki kadınlar da erkeklerin hedefindeydi ve yaşamları çalındı.

kadin
Kadın Meclisleri adına sozcu.com.tr’ye konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri ve İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim, “Çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak olan “Müftülüklere resmi nikah yetkisinin” verilmesi bir gecede apar topar “isteseniz de istemeseniz de geçecek” denilerek yürürlüğe girmesi, arabuluculuk gibi hukuk dışı uygulamalar getirilmeye çalışılması, ve kadınların garantisi durumundaki 6284 sayılı yasanın zedelenmek istenmesi, bu gibi yasa ve uygulamaların geçirilmeye çalışıldığı ekim ayında kadın cinayetinde ciddi oranda bir artış yaşanmasına neden olmuş, 40 kadın öldürülmüştü. 2017 buna karşın kadınların örgütlü mücadelesinin de arttığı bir yıl oldu. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla kadınların meydanları doldurduğu kasım ayında, “kıyafetime karışma” dediğimiz temmuz aylarında ise en düşük kadın cinayeti yaşandı” dedi.

kadin1YÜZDE 30’U BOŞANMAK İSTEDİĞİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadınların 88'i kendi hayatına dair karar almak, 30'u boşanmak istediği için öldürülürken; 134 şüpheli ölüm ve 110 tespit edilemeyen kadın cinayeti gerçekleşti. Bir yıl içerisinde en çok kadın cinayetinin gerçekleştiği iller; İstanbul'da 57, İzmir'de 32, Antalya'da 25, Bursa'da 18, Adana'da 17, Gaziantep'te 15, Konya'da 12 şeklinde oldu.
kadin5
6284 SAYILI YASA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Fidan Ataselim sözlerini şöyle sürdürdü: “2017 yılı içerisinde öldürülen kadınların koruması yok ya da tespit edilemedi. Kadına yönelik şiddette en büyük çözüm olan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı Koruma Kanunu etkin uygulanmıyor. Şiddete uğrayan kadını korumak için saldırgana en az 1 ay uzaklaştırma kararı çıkartılması; kadına barınak sağlanması; kadına yeni kimlik verilmesi gibi birçok düzenlemeyi içeren 6284 etkin uygulanmış olsaydı bugün hayatları çalınmış olan kadınlar yaşıyor olacaktı. 6284'ün yürürlüğe girdiği 2011 yılında en az kadın cinayeti yaşanmışken 6284'ün hedef alındığı 2017 yılında en yüksek sayıya ulaştı. Bu yıl kadınlar 6284'ün bazı basın organlarında “aile yıkan, yuva bozan” diye karalanmasına karşı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde bu haklarını korumak için meydanlara indi.”

kadin2
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun basına geçtiği raporda şu vurgu da yapıldı: “Artan kadın cinayeti, çocuk istismarı ve cinsel şiddete rağmen kadın mücadelesinin sürdüğü bir yılı geride bıraktık.

kadin3
Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'ne göre kadın cinayeti verilerinin derlenmesi ve nedenlerinin açığa çıkartılması devletin görevidir. Ancak bunu yapmayan yetkili merciler yerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak basından aldığımız bilgilere göre bu verileri hazırladık; sizler için paylaşıyoruz”…

İŞTE O KORKUNÇ VERİLER

2017 yılında 387 çocuk istismara uğradı, 20 çocuk öldürüldü

Bu yıl 387 çocuk istismara uğradı. Çocuklar bulunduklara her alanda kaldıkları yurtlarda, okullarında öğretmenleri, okul çalışanları tarafından, evlerinde istismar edildiler.

kadin4

Aralık ayında 41 çocuk istismara uğradı. İstismara uğrayan bu çocuklar intihara kalkıştı veya intihar ettiler. İstismara uğrayan bu çocukların gelecekleri ellerinden alınıyor, öldürülüyorlar. Bu yıl öldürülen 20 çocuğun yarısı, yani 10 çocuk babası tarafından öldürüldü.

kadin6
Aralık ayında 35, 2017 yılında 332 kadın cinsel şiddete uğradı
Kadınlara yönelik saldırılarda cinsel şiddet de azalmıyor. Kadınlar bu şiddet karşısında kendi yöntemleriyle korunmaya çalışıyor. Cinsel şiddet en çok kamuya açık alanlarda, sokakta ve toplu taşıma araçlarında gerçekleşiyor. Kadınların 129'u saldırıya kamuya açık alanlarda ve özellikle sokaklarda uğruyor. Kadınların 14'i tanımadığı erkekler tarafından cinsel şiddete maruz kaldı.

kadin7
2017 yılında 409 kadın öldürüldü, aralık ayı en yüksek sayıya ulaştı
2017 yılında erkekler tarafından 409 kadın yaşamını yitirdi. Kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların yaş aralığı düştü. Bu yıl 15-18 ve 19-25 yaş arasında toplam 65 kadın öldürüldü. Kadınlar liselerde, üniversitelerde, iş yerlerinde şiddete karşı tepki gösterdi.

Son güncelleme: 20:54 - 02.01.2018