Şiddet gören kadına engelli vatandaş yardım etti!

Üniversite öğrencileri Taksim Meydanı’da toplumsal duyarlılığı gözlemlemek ve kadına şiddet karşısında halkın nasıl tepki vereceğini ölçmek için sosyal deney yaptı. Senaryo gereği erkek arkadaşı tarafından şiddete uğrayan kadına yoldan gelip geçenler hiçbir yardımda bulunmadı. Ancak akülü arabasıyla kadına şiddete engel olmaya çalışan bir kahraman vardı: Engelli yurttaş Taner Yılmaz...

Şiddet gören kadına engelli vatandaş yardım etti!

İstanbul'da Nişantaşı Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde eğitimlerini sürdüren bir grup öğrenci son zamanlarda artan ve gündemden hiç düşmeyen kadına şiddete dikkat çekmek için sosyal bir deney gerçekleştirdi. 2. sınıf öğrencileri Toprak Gümüş, Ali Eren Yıldız, Eren Aytan, Azat Kabahat ve Anıl Ersan, iki sevgili arasında yaşanan tartışmayı ve erkeğin kadına yönelik şiddeti gözlemlemek için Taksim Meydanı'ndaydı.

 

İZLEMEKLE YETİNDİLER

Kalabalığın yoğun olduğu saatlerde deneye başlayan öğrenciler rol icabı, iki sevgili arasında telefon nedeniyle yaşanan kavgayı canlandırdı. Meydandan gelip geçenler, bir süre kavgaya devam eden çifti sadece izlemekle yetindi. Erkeğin kadına şiddeti daha çok artırdığı sırada da herkes kadının gördüğü şiddeti görmezden geldi. Ancak, o sırada ise engelli bir vatandaş akülü sandalyesini şiddet gösteren erkeğin üzerine doğru sürdü.

Duyarlı yurttaşın ismi Taner Yılmaz'dı. Üniversite öğrencisi Toprak Gümüş bu kez de engelli vatandaşla tartışmaya başladı. Yine diğer yurttaşlar tarafından izlenen tartışmayı bir sivil polis ayırdı.
sosyaldeney4
Yılmaz, kendisini çeken kameraya “Siz niye bakıyorsunuz kardeşim, siz niye müdahale etmiyorsunuz. Görmüyor musunuz kadına yapılan şiddeti. Ve insanlar da seyrediyor. Ben engelli olarak, onu fiziki olarak yıkamayacağım belki. Etraftan insanlara sesleniyorum, kimsenin umrunda değil” diyerek tepkisini gösterdi.

Kalabalığın artmasının ardından olayın sosyal deney olduğu açıklandı.

‘KİMSE MÜDAHALE ETMEYİNCE GİDİP VURAYIM DEDİM’

Akülü arabasıyla kadına şiddete engel olmaya çalışan engelli Taner Yılmaz, yurttaşların duyarsızlığından rahatsız olduğunu, tesadüfen olayı gördüğünü anlatarak, “Bugün buraya arkadaşlarımla buluşmak için geldim. Arabamı bırakıp meydana çıktım. Arkadaşları itişirken gördüm. Kimse müdahale etmedi, gidip vurayım dedim. İnsanlar hiç tepki vermedi, şaşırdım. Bir polisin dışında kimse gelmedi” dedi.

sosyaldeney2
‘8 MART İÇİN BU DENEYİ YAPTIK’

Sosyal deneyi hazırlayan öğrencilerinden Toprak Gümüş ise yaklaşan 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle bu deneyi yaptıklarını belirtti. Engelli bir bireyde tepki görmeyi beklemediklerini ifade eden Gümüş, “8 Mart yaklaşıyor. Ülkemizde kadına şiddet o kadar fazla ki bunun için halkımız ne kadar duyarlı ölçmek istedik. Aslında engelli birinin bize yardım etmesini beklemiyorduk” dedi. İHA