Reklamsız Sözcü

Gülen istinabe yoluyla ifade verecek!

"Tahşiyecilere kumpas kurulduğu" iddiasına ilişkin açılan davanın 1 numaralı sanığı Fethullah Gülen'in "İstinabe yoluyla ifade verebileceği açıklandı

android-time 00:06 23 Aralık 2015
Gülen istinabe yoluyla ifade verecek!
"Tahşiyecilere kumpas kurulduğu" iddiasına ilişkin açılan davanın 1 numaralı sanığı Fethullah Gülen'in "İstinabe yoluyla ifade verebileceği açıklandı

Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak yaptığı açıklamada, müvekkilim “İstinabe yoluyla (Bir devletin yetkili bir adli makamının diğer bir devletin adli makamı adına yerine getirdiği işlemler bütünü) ifade vermeye hazırdır” dedi.


Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın öğleden sonraki oturumunda, sanık avukatları görevsizlik ve reddi hakim taleplerinde bulundu. Avukat Sıddık Filiz, ‘Paralel Devlet Yapılanması’ dosyaları için Özel Sulh Ceza Mahkemeleri ve İstanbul 13. ve 14. Ağır Ceza Mahkemelerinin kurulduğunu iddia ederek, “İddianamede sanıkların işlediği suçların 2009 ve 2010 yılları arasında olduğu belirtiliyor. O tarihteki Özel Yetkili Mahkemeler kaldırıldı. Mart 2014’ten sonra dosyalar tevziye tabi tutularak Ağır Ceza Mahkemelerine gönderildi. Bu dosyanın da aynı işleme tabi tutulması zarurettir. Mahkemenin görevsizlik kararı vermesini istiyoruz” dedi.

 

HRANT DİNK DAVASI ÖRNEK GÖSTERİLDİ
Görevsizlik konusunda söz alan bazı avukatlar da, bu mahkeme heyetinin doğal hakimlik ilkesi gereği Hrant Dink davasında kamu görevlilerine ilişkin açılan davayı kabul etmeyerek İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğini, aynı işlemin bu davada da yapılarak dosya hakkında görevsizlik kararı verilmesini talep etti.

 

GÖREVSİZLİK TALEBİNİ REDDEDİLDİ
“Silahlı terör örgütü kurmak”, “yönetmek” ve “üye olmak”la ilgili suçlara baktıklarını açıklayan mahkeme heyeti ise mahkemelerinin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) kararnamesiyle Şubat 2015’te kurulduğunu belirtti. Heyet, Hrant Dink dosyasına ilişkin davanın, aynı konuda başka bir dava olması nedeniyle 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiğini, ancak bu sanıklar hakkında genel mahkemelerde silahlı örgüte ilişkin bir dava bulunmadığını ifade ederek görevsizlik talebini reddetti.

 

AVUKATLARDAN YENİ BİR TALEPTE BULUNDU
Fethullah Gülen, Hidayet Karaca, sanık emniyet mensubu Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün ile çok sayıda sanığın avukatları, mahkeme heyetinin tarafsız  ve bağımsız olmadıkları gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. İddianamede 1 numaralı şüpheli olarak yer alan Fethullah Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak söz alarak, reddi hakim talebiyle ilgili şunları söyledi:

“Müvekkilimle ilgili dosyada 15 tane delil bulunuyor. Bunlardan 13’ü haftalık olarak yaptığı sohbetler, bir tanesi 1977 yılında yaptığı konferans, diğeri ise kaynağı belli olmayan 14 ayrı metin belgesidir. Bu deliller ile ‘Silahlı terör örgütü kurmak’ suçundan iddianame hazırlandı ve bu heyet de bunu kabul etti.”

GÜLEN İSTİNABE YOLUYLA İFADE VERECEK
Avukat Nurullah Albayrak, mahkeme heyetini reddetmesinin bir diğer gerekçesi olarak ise tensip zaptında müvekkili hakkında “kaçak” olduğu için yokluğunda tutuklama kararı verildiği ifadesinin yer almasını gösterdi. Albayrak, “Müvekkilim 15 yıldır yurtdışında bulunmaktadır. Usulen tebligat yapılması gerekirken, tebligat yapılmadan karar verilmiştir. İstinabe yoluyla (Bir devletin yetkili bir adli makamının diğer bir devletin adli makamı adına yerine getirdiği işlemler bütünü) bu yapılabilirdi. Müvekkilim istinabe yoluyla ifade vermeye hazırdır” dedi.

 

HAYET İLE AVUKATLAR ARASINDA TARTIŞMA
Reddi hakim talepleri sırasında zaman zaman mahkeme heyeti ile avukatlar arasında tartışmalar da yaşandı. Bir ara ayağa kalkan Hidayet Karaca, “Bir yıldır özgürlüğüm elimden alındı. Bana bir tane delil bile göstermediler” diye tepki gösterdi.

 

DURUŞMA ERTELENDİ
Kısa aranın ardından ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, avukatların reddi hakim taleplerine ilişkin, sebeplerini açıklayıcı mahiyette beyanda bulunmak üzere süre talep etmelerini dikkate alarak, duruşmanın Cuma günü saat 10.00’a bırakılmasına oybirliğiyle karar verdi.   Ümit TÜRK – Serpil KIRKESER / İstanbul, (DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 00:0723.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more