Reklamsız Sözcü

O villaların kapısına Türk bayraklarıyla dayandılar

CHP'li il Genel Meclisi üyelerinden, tartışılan villalarda protesto

android-time 23:45
O villaların kapısına Türk bayraklarıyla dayandılar
CHP'li il Genel Meclisi üyelerinden, tartışılan villalarda protesto

İzmir İl Genel Meclisi’nin CHP’li 22 üyesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve BİM'in Yönetim Kurulu Başkanı Latif Topbaş'ın telefon tapelerinde geçen Urla Zeytineli Köyü, Hacılar Koyu'ndaki villaların bulunduğu bölgeye gidip basın açıklaması yaptı. Yıkım kararıyla ilgili hukuki süreç devam ederken, geçtiğimiz günlerde SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen villaların önünde İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci 22 üyeyle basın açıklaması yaptı, “AKP’nin belediyecilik vaatlerinde ilk icraatı da kendileri için oldu ve burayı yapılaşmaya açtılar” dedi.

Urla Zeytineli Köyü yakınlarındaki Hacılar Koyu’ndaki villalar yıllar önce İstanbullu Topbaş ve İzmirli Boyacıoğlu aileleri tarafından yapıldı. Üç tarafı dağ, bir tarafı da deniz olan koydaki villa sayısı zamanla 16'ya kadar çıktı. Çevresi tel örgüyle, yolu özel kapıyla kapatılan koya gelenlerin muhafazakar kişiler olması nedeniyle yöre halkı zamanla buraya ‘Hacılar koyu’ adını verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da son yıllarda birkaç kez ailesiyle tatil yapmasıyla adı duyulan Hacılar Koyu, 17 Aralık sürecinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Latif Topbaş arasında geçtiği iddia edilen telefon tapelerinin kamuoyuna yansımasıyla iyice ünlendi. 1’inci derece SİT alanında ve Hazine arazisi işgal edilerek yapıldığı iddia edilen villalar için İl Genel Meclisi'nin verdiği yıkım kararının hukuki süreci devam ederken, geçtiğimiz günlerde burası 3’üncü derece SİT'e ve yapılaşmaya izin veren ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ ilan edildi.

VİLLALAR ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPTILAR
Özel maneji, plajı, meyve bahçelerinin bulunduğu illaların yeraldığı Hacılar Koyu'na giden CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri koya hakim bir noktada basın açıklaması yaptı. İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci yaptığı basın açıklamasında, Sit kararının AK Parti’nin İzmir için duyurduğu 1414 projeden ilk icraatı olduğunu belirterek şöyle dedi:

“İçinde bulunduğumuz bu alan İzmir 1 nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 06.01.1995 tarihinde 1’inci derece doğal sit olarak belirlenmiştir. Buradaki yapıların hepsi kaçak ve ruhsatsızdır. 1819 nolu parsel ise mülkiyeti Maliye Hazinesi üzerine kayıtlıdır. Bu yapılar ruhsatsız olduğu için İzmir İl Encümenince yıkım kararı verildi. Tam bu aşamada, tabiat varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu 28.11.2013 ve 200 sayılı kararıyla 1’inci Derece doğal sit alanı içerisinde bulunan yaklaşık 20 hektarlık alanın ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı”’olarak tescil edilmesini uygun görmüştür. Bu karar da bakanlık tarafından onaylanmıştır. Bu kararla kaçak villaların bulunduğu alan 1’inci Derece doğal sit olmaktan çıkarak, yasal hale getirilmesi için ilk aşama tamamlanmıştır. Daha sonra bu bölgede plan yapılıp Çevre Bakanlığı'na sunulacak ve bu plan da onaylanıp kaçak villalar yasal hale getirilmiş olacaktır. Böylece AKP'nin İzmir'e 1’inci projesi gerçekleşmiş olacaktır. Bu karar, kaçak yapıları kitabına uydurma projesidir. Bu karar, kaçak yapıları yasal hale getirme projesidir. Bu karar, kişiye özel bir düzenlemedir. Bu karar, 1’inci derece doğal sit alanları yapılaşmaya açma projesidir. Bu karar emsal teşkil edeceğinden, tüm yarımadanın de benzer yapılaşmaların önünü açma projesidir. Bu karar doğa katliamıdır.”

VİLLALARIN GİRİŞİNE BAYRAK ASILDI
Basın açıklamasının ardından bazı il genel meclisi üyeleri, villaların bulunduğu alanın girişine kadar yürüdü. Burada meclis üyelerinden Doğan Albayrak, arazinin çitlerle kapatılmasının insanların denizle olan bağlantısını kestiğini, bunun da kıyı kanununa göre suç oluşturduğunu dile getirdi.

İl Genel Meclisi üyelerinden Abdurrahman Atalar ise, villaların girişindeki yol üzerine yapılan ve güvenlik kameralarının da bulunduğu kapıya Türk bayrağı astı. Atalar, “Burası Türkiye’nin İzmirli’lerin ortak malıdır. Yürütmenin başındaki kişi, bu arazileri nasıl yürütüyor görüyorsunuz” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Bu arada Latif Topbaş'ın yaptırdığı, Başbakan ve ailesine ait olduğu iddia edilen, kabası tamamlanmış, sıvası bitmiş yüzme havuzlu iki villada herhangi bir çalışan bulunmadığı da dikkat çekti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more