AZİZ YILDIRIM’IN ADAYLIK AÇIKLAMASINDAKİ AYRINTI

Önce hatırlatma...

“Devletin kurumlarını da ele geçirdiler. Ne oldu kripto olarak hâlâ bazıları uykuda. Tehlike hâlâ devam ediyor, bütün partilerin içinde FETÖ hâlâ devam ediyor.” Dün Fenerbahçe başkanlığına adaylığını açıklayan Aziz Yıldırım’ın basın toplantısındaydım ve Yıldırım, 3 Temmuz’un 12’nci yılında Caddebostan Kültür Merkezi’nde kurduğu bu cümleyle ilgili çarpıcı bir ayrıntı verdi:

“3 Temmuz’da kurduğum kriptolar uykuda, devlette hâlâ güçlüler açıklamamdan sonra soruşturma başlatıyorlardı hakkımda...” Toplantıdan sonra Yıldırım’a “Kim soruşturma başlatacaktı?” dedim yanıtı “Kapandı gitti ama hâlâ varlar” dedi. Devletin kılcal damarlarına girmiş taşeron örgütle ilgili yaptığı konuşma sonrasında hâlâ Yıldırım hakkında soruşturma açmak için girişimlerde bulunulması ilginç. Bu notla başladım.

Peki Aziz Yıldırım neden aday oldu?

Onu yakından tanıyan bir gazeteci olarak “Niyeti yoktu” diyebilirim. Peki fikrini ne değiştirdi?

Açıklamasında bunu anlattı:

“Hiç niyetim yoktu. Keyfim yerinde. Ama Fenerbahçe’de bazı sıkıntılar var onları gördüm. Bir şeyler yapmamız lazım. Ne yapacağız? Arkadaşlarıma biriniz aday olun, o şekilde yürüyelim dedim. ‘Sen varken aday olmayız’ dediler. O yüzden mecbur kaldım. Çünkü 20 sene başkanlık yaptım. 6 sene lig şampiyonu olduk hem de zor günlerde. 20 sene idare ettik.”

Toplantıda dikkatimi çeken, Yıldırım’ın her yazılı açıklamasının altında yatan imzanın salonda vücut bulduğuydu. Açıklamaların sonunda “Aziz Yıldırım ve dava arkadaşları” yazıyordu ve dün salonda dava arkadaşları da ön sırada yer almıştı.

Yazarımız  Aytunç Erkin toplantıdan sonra Aziz Yıldırım’la sohbet etti.

Bu arada Yıldırım’ın dikkat çektiği bir konunun altını çizmekte fayda var: “Türkiye’de FETÖ yok olmadı. Her gün televizyonda ve gazetede görüyoruz. Türkiye’de sporda FETÖ operasyonu yapılmadı. Duruyor. Hakemlerde FETÖ operasyonu yapılmadı. Yönetim kurullarında yapılmadı. Yapılması lazım. Bunlar belli. Basında da yapılması lazım!”

2018’de kaybettiği seçimden sonra Yıldırım’ın “Bizim son dört yılımızda yaptığımız hatalardan ve son altı yılda yaşananlardan dersler çıkardık” cümlesi de önemliydi:

“Futbol takımını üzülerek takip ettim. Kulübe uzaktan bakmanın avantajını elde ettim. Yaptığımız hataları gözlemledim. Düşünce yapımızı değiştirmek, değişerek gelişmek bir erdemdir. Mevcut kulüp başkanının ve yönetimin çalışmalarına engel olmamak, olayı saha dışına taşımamak adına muhalefet yapmadım. Konuştuğumda da birlik ve beraberliğe dikkat çektim. Özellikle bu sezon seçimin saha içini etkilemesi adına Ocak 2024’ten bu yana sükunet çağrısı yaptım. Camiayı futbol takımının arkasında olmaya davet ettim. Derdim Fenerbahçe’nin şampiyon olması. Dört sene Fenerbahçe şampiyon olamadı, nedenini biliyorum. Mahkemeler... Ben ve dava arkadaşlarım her gün mahkemeye gittik. Mahkemelerde uğraştık ve Fenerbahçe’ye zarar verdik. Bunu biliyoruz.”

Toplantıdan son ayrıntı...

Yıldırım, devletle kavga edemeyeceklerini ancak hükümetle haklı olduklarında mücadele ettiklerini belirtti. Ayrıca, AKP’nin kendisini desteklediği iddialarına da yanıt veren Aziz Yıldırım, hiçbir partinin adamı olmadığını vurguladı ve trollerin bu konulara girmemesi uyarısında bulundu. Konuşmasına devam eden Yıldırım, “AKP beni destekliyormuş falan... Ben kimsenin adamı değilim! Ben hiçbir partinin adamı değilim, olmam da! O troller de bu işlere girmesin! Ben duymam! Sakın bu işlere girmeyin! Hükümet desteği ile değil, bir laf uğruna geliyorum! ‘Ben varken Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar’ lafı üzerine.. İktidar duruyor, TFF Başkanı duruyor, hakemler duruyor. Çocuklar ağlıyor, öyle diyorlardı” ifadelerini kullandı.