Soma faillerden uzaklaşıyor

CHP Manisa Milletvekili Özel, dosyadan bürokratların çıkartılmış olmasını eleştirip, "Soma dosyası yavaş yavaş asıl faillerinden uzaklaştırılıyor" dedi.

Soma faillerden uzaklaşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Özgür Özel, Soma’daki 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciaya ilişkin hazırlanan fezlekeyi değerlendirdi. Özel, dosyadan bürokratların çıkartılmış olmasını eleştirip, “Soma dosyası yavaş yavaş asıl faillerinden uzaklaştırılıyor” dedi.

Süheyl Batum ihraç ediliyor!Süheyl Batum ihraç ediliyor!

Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı büyük iş cinayetlerinden biri olan Soma maden faciasının adli soruşturmasının kamuoyunu rahatsız eden bir yavaşlıkta ilerlediğini ileri süren Manise Milletvekili Özgür Özel, “Bilinmeli ki, geç gelen adalet, adalet değil zulümdür. Facianın üzerinden 6 ay geçti ve fezleke yeni hazırlandı. Ayrıca, bilirkişi raporu hazırlandığı halde ilgili mercilerce, önce Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi siyasi sonuç doğurur gerekçesiyle bekletildi.

Alp Gürkan'a afAlp Gürkan’a af

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra ise içeriğinin Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde zora sokacağı ve yine siyasi sonuçlarının da olacağı gerekçesiyle oyalandı. 5 Eylül günü resmen kayda sokulmasına rağmen, 17 Eylül’e kadar gizlendi, nihayetinde tarafımızdan verilen bir soru önergesinden saatler sonra dosyasına havale edildi” dedi.

BAKANLAR KENDİNİ KURTARDI

Milletvekili Özel şöyle devam etti: “Bu iklimde ve baskı ortamında, cesaretle kaleme alındığını düşündüğümüz bilirkişi raporunda bile maalesef olayın en asli failleri hükümetin başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yer almamıştır. Bu kişiler Soma için adalet yolculuğunun bilirkişi aşamasında kendilerini kurtarmıştır. Şimdi de, fezleke aşamasında Maden İşleri Genel Müdürü’nden, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Yönetim Kurulu Başkanı’na, TKİ bürokratlarından ocağın projelerini inceleyen, denetleyen ve onay veren Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) elemanlarına, son 2 yılda ocağın denetimini yapan Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu İş Müfettişleri’ne verilecek izinlerin beklenildiği gerekçesiyle, söz konusu bürokratlar dosyadan çıkartılmıştır.

Taner Yıldız'dan istifa açıklaması!Taner Yıldız’dan istifa açıklaması!

Aylardır söz konusu müfettişlerin soruşturma izinleri bekleniyor. Kim neden, nasıl, niçin ve hangi ricalar üzerine bu soruşturma izinlerini vermiyor. Dosyaya şimdiden çok sayıda gölge düştü.”

SORUMLULUK MÜHENDİS VE TEKNİKERLERİN ÜZERİNE YIKILACAK

Şu anda Soma için adalet arayışının işveren ve işveren vekilleri üzerinden devam ettiğine dikketi çeken Özel, “Bu hususu olayın ilk başından beri ısrarla söylüyoruz. CEO, genel müdür ve birkaç yönetici dışında diplomalı işçi olarak nitelendirebileceğimiz maden mühendisleri ve teknikerlerin üzerine tüm sorumluluk yıkılmış durumda. Bu fezlekede Türkiye’nin enerji politikaları, madenlerin anayasaya aykırı olarak kanunların etrafından dolandırılarak adeta özelleştirilip hızlı üretim baskısı ile işletilmesi, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin hiçe sayıldığı hususu gözardı edilmiştir. Hükümet politikalarının, özelleştirme politikaları ve denetim politikalarının Soma gibi bir faciaya neden olduğu yok sayılmış ve ayrıca eğer bürokratlar yargılanırlarsa siyasetle kurulacak bağ da düşünülerek üst düzey bürokrasi tamamen soruşturmanın dışında tutulmuştur.

Bakan Çelik'ten istifa sinyali!Bakan Çelik’ten istifa sinyali!

Fezlekeye göre ayrıca, olay sadece o madenin içinde gerçekleşmiş ve sorumluları da o maden ocağı ile sınırlı tutulmuştur. Endişemiz odur ki fezlekenin iddianameye dönüşme aşamasında da bir grup sorumlu kendini kurtarabilir ve bu iş sadece içeride arkadaşlarını kaybeden birkaç teknisyenle birkaç maden mühendisinin sırtına bırakılmak suretiyle yargılama aşamasına geçilebilir. Bu konuda endişeliyiz. Davayı her aşamasında takip etmeye ve adaletin tesisi için kamuoyunu bilgilendirme ve Soma faciasındaki gerçekleri unutturmamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...