Sözcü Plus Giriş

1 milyar dolar için sokaktalar

Moldova'da bankaların kimliği belirsiz kişilere 1 milyar dolarlık kredi vermesinin ardından ülkede binlerce kişi paranın bulunması için sokağa çıktı

Güncellenme: 16:09, 14/05/2015
1 milyar dolar için sokaktalar

Moldova’da geçtiğimiz hafta alışılmamış bir protesto yaşandı. Ülkenin başkenti Kişinev’de toplanan binlerce kişi kaybolan 1 milyar doların bulunmasını istedi.
Habertürk’te yer alan habere göre, Moldova’nın tüm banka varlıklarının üçte birini bünyesinde barındıran Banca de Economii, Banca Sociala ve Unibank kimliği belirsiz kişilere veya kurumlara 1 milyar dolarlık kredi verdi. Bu para 3.5 milyon nüfuslu ülkenin GSYH’sinin yaklaşık yüzde 13’üne denk geliyor. Söz konusu krediler kasım ayında, yani genel seçimlerden hemen önce verilse de bu büyük skandal Moldova Merkez Bankası’nın yaptığı inceleme sonucu yeni ortaya çıktı.

EV HAPSİNDE TUTULACAK

Moldovalılar kayıp 1 milyar doların hemen bulunmasını isterken bağımsız kuruluşlar tarafından bankaların denetlenmesi devam ediyor. Şu ana kadar Moldova basınında iş adamı Ilan Shor’un o dönemde yüksek miktarda kredi çektiği tespit edildiğine dair haberler yer aldı. Shor’un, denetlemenin kesin sonucu ortaya çıkana kadar ev hapsinde tutulmasına karar verildi.

Makedonya'daki çatışmada ölü sayısı artıyor

Makedonya’daki çatışmada ölü sayısı artıyor