Sözcü Plus Giriş

Anne olmak için en iyi ve en kötü ülkeler

Sivil toplum örgütü 'Save the Children'(Çocukları Koruyun) tarafından yayınlanan raporda, anne olmak için en iyi ve en kötü ülkelerin sıralaması açıklandı

Güncellenme: 12:41, 10/05/2015
Anne olmak için en iyi ve en kötü ülkeler

Anneler Günü bugün tüm dünyada kutlanıyorken,ne yazık ki her ülkede anne ve çocuklar eşit şartlarda değil. Bazı ülkelerde ortalama her 30 kadından biri hamileliği sırasında ölürken, 10 kadından 7’si hayatları boyunca bir çocuk kaybediyor.

Çocukların ve annelerin sağlığı konusunda dünya çapındaki yeni gelişmelere rağmen, dünyanın en zengin ve en fakir anneleri ile çocukları arasındaki eşitsizlik büyümeye devam ediyor.


Amerika’daki sivil toplum örgütü ‘Save the Children’ (Çocukları Koruyun) tarafından hazırlanan haritada, şehirde yaşayan anne ve çocukların karşılaştığı sağlık ve ekonomik refah konularında en az ve en çok zorluk yaşanan ülkeleri gösteriyor.

Çocuk yetiştirmek için en iyi ülke sıralamasında Norveç ilk sırayı alırken, 179. olarak Somali en son sırada yer alıyor. Haritaya göre Türkiye ise 65.inci sırada.


KADINLARIN ÜLKE POLİTİKASINA ETKİLERİ

Araştırmayı yapanlar, ülkeler ile anne ve çocukların refah düzeyini bazı temel faktörler üzerinden incelediler: Anne sağlığı, çocukların refah düzeyi, ülkenin ekonomik durumu ve kadınların ülke politikasına katılımı.  Yasaların şekillenmesine etkisi olan politikacı kadınların yoğunlukta olduğu ülkelerde, kadın ve çocukların da daha mutlu olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra çocukların ortalama kaç yıl eğitim gördüğü ve eğitimlerine ne kadar devam edebildiği de etken maddelerden biri.


Yapılan incelemeler göre;

En iyi 10 ülke:
1.Norveç
2.Finlandiya
3.İzlanda
4.Danimarka
5.İsveç
6.Hollanda
7.İspanya
8.Almanya
9.Avustralya
10.Belçika


En kötü 10 ülke;
170.Haiti
171.Gine Bisav
172.Çad
173.Fildişi Sahilleri
174.Gambiya
175.Nijer
176.Mali
177.Orta Afrika Cumhuriyeti
178.Kongo
179.Somali

Listede Türkiye 65.nci olurken; İsrail 18, İngiltere 24, Amerika 33 ve Rusya 56. sırada yer alıyor.

Anneler gününün önemi

Anneler gününün önemi