Putin, İtalya’da destek arayışında

Putin, İtalya'yı ziyaret ederek Ukrayna krizi ve bu krizin ardından Rusya'ya uygulanan yaptırımlarla ilgili görüşmelerde bulundu

Putin, İtalya’da destek arayışında

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İtalya ve Vatikan’ı kapsayan gezisi, AB’nin Rusya’ya uygulanan yaptırımların süresini uzatmayı görüşeceği Haziran sonundaki toplantıya kısa süre kala gerçekleşti.

UKRAYNA KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ

Yaptırımların uzatılabilmesi için üye ülkelerin tamamı tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Putin’in İtalya ziyareti bu açıdan, destek arayışı olarak da değerlendiriliyor. Sabah saatlerinde Milano’daki Expo uluslararası fuar alanını gezen Putin burada İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile bir araya geldi. İki liderin ortak basın toplantısında Ukrayna krizinin çözümü için Minsk Anlaşması’na tam olarak uyulmasının önemine vurgu yapıldı.

“RUSYA’YA UYGULANAN YAPTIRIMLAR KALDIRILMALI”

İtalya Başbakanı Renzi, küresel tehditlerle mücadeledeki rolü için Rusya’yı övdü ve Libya meselesinin çözümü için Rusya’nın yardımına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Putin ise ülkesine uygulanan yaptırımların kaldırılması ya da değiştirilmesi gerektiğini söyledi ve “Yaptırımlar yüzünden İtalyan şirketleri halihazırda imzalanmış olan anlaşmalardan gelmesi gereken 1 milyar euro’luk kazançtan mahrum kalıyor” dedi.

“G7 İLE İLİŞKİMİZ YOK”

Putin, Ukrayna’da “barış dışında bir çözümün olmadığını” da söyledi. Rus lider Libya’da yaşanan “felaketin” 2011’deki askeri müdahalenin sonucu olduğunu da dile getirdi ve Moskova’nın Libya’da “pasif bir çözümden” yana olduğunu belirtti. Putin, Rusya’nın G7 ile ilişkileri ile ilgili olarak ise “G7 ile ilişkiler mi? Öyle bir ilişki yok. Grubun bir parçasıyken alternatif bir bakış açısı sunuyorduk ama partnerlerimiz buna ihtiyaç duymadıklarına karar verdiler” dedi. G7 için “bir örgüt değil, bir kulüp” diyen Putin, “Onlara bol şans diliyoruz, çünkü ben her tür temasın uluslararası diyalog açısından faydalı olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

PAPA’DAN BARIŞ MADALYONU

Putin Milano’dan Roma’ya geçerek Vatikan’da Papa Francesco ile de görüştü. Milano’ya 50 dakika kadar geç giden Putin, Papa’yı da 70 dakika bekletti. Papa, Kasım 2013’teki ilk görüşmelerinde de Putin’i 50 dakika beklemek zorunda kalmıştı. Büyük bir konvoyla Vatikan’a giren Putin, burada Papa ile yaklaşık 50 dakika boyunca görüş alışverişinde bulundu. Görüşmenin ardından Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre Papa, Putin’e, üzerinde barış meleği figürü olan bir madalyon hediye etti. Ukrayna’daki çatışmalar ve Ortadoğu’daki durumun konuşulduğu görüşmede Papa, “barış için samimi ve büyük bir çabayla çalışmak gerektiğini” söyledi.

ABD YAKIN TAKİPTE

Putin’in İtalya’daki temasları ve özellikle Papa ile görüşmesi ABD tarafından da yakından takip edildi. Görüşme öncesinde bir açıklama yapan ABD’nin Vatikan Büyükelçisi Kenneth Hackett, Papa’nın Putin’e Ukrayna konusundaki kaygıları iletmesini umduğunu söyledi. ABD’li Büyükelçi, “Rusya isyancıları destekliyor gibi görünüyor. Rus askerleri Ukrayna’nın içine girmiş gibi de görünüyor. Bu çok ciddi bir durum” dedi.

“PAPA MOSKOVA YÖNETİMİNİ KARŞISINA ALMAKTAN ÇEKİNİYOR”

Papa Francesco geçmişte Ukrayna ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda bu savaşı “utanç verici” olarak tanımlamış ancak doğrudan Rusya’ya yönelik suçlamalarda bulunmamıştı. Papa’nın bu tutumu, Rus Ortodoks Kilisesi ile Vatikan arasındaki ilişkilerin hassasiyeti ve Ortadoğu’daki Hıristiyanlar konusunda Rusya’nın yardımına ihtiyaç duyulması nedeniyle Moskova yönetimini karşısına almaktan çekindiği şeklinde yorumlara neden olmuştu.

Putin’in İtalya’dan ayrılmadan önce yakın dostu, eski başbakan Silvio Berlusconi ile de buluşması bekleniyor.

Putin'den Erdoğan'a tebrik

Putin’den Erdoğan’a tebrik

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...