Sözcü Plus Giriş

Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Malatya ve Konya’da düşen uçaklarlarla ilgili konuştu.

Şu anda tahmini olarak varılan kanaatin Konya’daki uçağın teknik sebeplerle düşmediği yönünde olduğunu belirten Arınç elde edilen bilgileri paylaştı.

F-4 uçaklarının düşmesiyle ilgili olarak F-4’lerin envanterden kaldırılmasının söz konusu olup olmadığına yönelik bir soruya Arınç, “24 Şubat’ta elim bir kaza neticesinde Malatya’da 2 uçak kaybettik. 5 Mart tarihinde de yine bir kaza neticesinde Konya’da uçağımız düştü. 2 pilotumuz şehit oldu. Bu uçakların birbirinden farklı uçaklar olduğunu tespit etmekte fayda var. Teknik açıdan ikisini ayrı tarif etmek gerekir. Uçakların rutin olarak teknik kontrolleri her zaman yapılmaktadır. En son 2020 yılına kadar uçakların kullanılması devam edecektir. Ayrıntılı olarak uçakların düşme sebepleri tek tek tahlile tabii tutulacaktır. Bu aynı zamanda adli ve idari soruşturma süreciyle eş zamanlı olarak devam edecektir. Şu anda tahmini olarak varılan kanaat teknik sebeplerle uçağın düşmediği konusunda düğümlenmektedir. Asıl sebebi veya sonucu söylediğim soruşturmalar sonucu öğrenmiş olacağız.” şeklinde yanıt verdi.