Sözcü Plus Giriş
RAHMİ TURAN

Tayyip Bey ve Doğu Perinçek!

9 Mart 2015

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün Gaziantep'te yaptığı konuşmada, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve arkadaşlarına:
“Zulmün ve zalimlerin yanında yer alanlar da zalimdir.” diyerek onları zalimlikle suçladı.
Tayyip Bey'i kızdıran olay, Türkiye'den Doğu Perinçek başkanlığına bir heyetin Suriye'ye giderek Devlet Başkanı Esad ile görüşmesiydi.
* * *
Heyet, Tayyip Bey'in tam tersine “Komşularımızla düşmanlık değil, dostluk geliştirmemiz lâzımdır. Türkiye'nin yüksek menfaati bundadır.” görüşünde…
Doğu Perinçek başkanlığındaki Vatan Partisi yöneticileri ile CHP'den istifa eden milletvekili Birgül Ayman Güler, AKP'nin kurucularından olan Abdüllatif Şener, eski Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu ve E.Korgeneral İsmail Hakkı Pekin'in de yer aldığı heyetin Suriye ziyaretinin verdiği önemli mesaj “Komşularla düşmanlık değil dostluk esastır. AKP'nin izlediği  mezhepçi politika yanlıştır!” şeklinde özetlenebilir.
* * *
Esad'ı “Büyük düşman” kabul eden Tayyip Bey, Gaziantep'teki konuşmanının bir bölümünü Vatan Partisi heyetinin Suriye gezisine ayırarak şunları söyledi:
Türkiye'den bazı siyasiler sıkılmadan, utanmadan, 300 bine yakın insanı katleden
katil Esed'i gidip ziyaret edebiliyorsa, ülkemizde hâlâ nelerin olduğunu iyi düşünmemiz
lâzımdır!”
Heyetin başkanı olan Doğu Perinçek, Esad ile yaptığı görüşmeden sonra Türkiye'ye dönüşünde şöyle dedi:
“Biz barış temelleri atıyor, ülke bütünlüğünü koruyoruz. AKP iktidarı ise PKK ile birleşerek vatanı bölüyor. AKP'den kurtulma zamanı gelmiştir.”

“Atatürk'ten asla
vazgeçmeyiz!”

Doğu Perinçek, Suriye'ye gitmeden önce, gazetelerin yazar ve yöneticileri ile Ataşehir/Sahan'da bir araya gelmişti. Ben de oradaydım.
Vatan Partisi'nin iyi bir rüzgâr yakaladığını, Tayyip Bey'in kızmasının da bunu gösterdiğini belirten Perinçek'in Atatürk hakkındaki görüşleri şöyle:
Biz Atatürk'ten asla vaz geçemeyiz. Atatürk devrimleri dağılırsa Türkiye de dağılır. Kemalist devrim bizim temellerimizdir.
Bugün dinci çevreler de birçok şeyi büyük Atatürk'e borçludur.
Atatürk, ‘Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz' diyor. Bu sözün önemi kavranmalıdır. Atatürk ve ilkeleri, bizim idealimizdir.”
* * *
Atatürk'ün izlerinin silinmeye çalışıldığı, onun en yakın silah arkadaşı İsmet İnönü'ye bile alçakça “Kahpe” denildiği günümizde bunları duymak, beni gerçekten memnun etti.
İktidar bütün gücüyle Atatürk devrimlerini yok etmeye çalışırken ülkemizde bir parti liderinin sesinin böyle yükselmesi moral vericidir ve memleket sahipsiz kalmamış demektir.

En çok yoksullara
güvenen parti!

Doğu Perinçek gazetelerin yönetici ve yazarlarıyla yaptığı toplantıda partisinin seçim
vaatlerini de açıkladı.
İktidarın vatandaştan topladığı vergileri, kendi keyfi için lüks saraylara, süper uçaklara ve binlerce makam aracına harcadığını, vergilerin böyle çarçur edilmesi sonucu halkın büyük sıkıntılar içinde yaşadığını belirten Perinçek'in seçim vaatleri özetle şöyle:
* * *
  Biz seçimlerde en çok yoksullara, dar gelirli halkımıza güveniyoruz. Dünyayı en çok yoksullarla değiştirebilirsiniz.
  Herkese iş, ucuz mazot, tohumluk ve faizsiz kredi vereceğiz.
  Halka yardım için mahalle ve sokak örgütleri kuracağız.
  Kredi kartı borçlarını 5 yıl erteleyeceğiz.
  Adım adım, elektrik, su, ısınma ve ulaşımı ücretsiz hale getireceğiz.
  Bu ülkeyi böldürmeyiz, bu cumhurihyeti yıktırmayız.
  Güneydoğu'da barış ve huzuru sağlayıp, 17 milyar dolarlık bir ekonomi yaratarak halkı refaha kavuştururuz.
  Yurtta barış, komşularımızla barış öncelikli hedefimizdir.

Te­bes­süm

“Evli olduğunu unutma!”

Kadın kocasıyla caddede yürürken suratını asıp:
“Ne vakit genç ve güzel bir kız görsen kendinden geçiyor, gözlerin parlıyor, evli olduğunu unutuyorsun.” diye ona çatar!
Adam, biraz düşündükten sonra karısına cevap verir:
“Hiç de öyle değil canım… Asıl o zaman evli olduğumu hatırlıyorum!”

Günün Sözü

Cennette her erkeğe 70 huri verileceğine inanıyorsan erken öl kampanyayı kaçırma!