Sözcü Plus Giriş

AOÇ arazisinin ABD’ye satılması büyükelçilik inşaatı önünde protesto edildi

Atatürk Orman Çiftliği arazisinin “hülle” yoluyla ABD’ye satıldığını söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Dayanışması Bileşenleri ve STK’lerle eylem yaptı.

00:45 -
AOÇ arazisinin ABD’ye satılması büyükelçilik inşaatı önünde protesto edildi

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin 1983 yılında tıp fakültesi yapılması şartıyla verildiği Gazi Üniversitesi tarafından TOKİ'ye, oradan da ABD Büyükelçiliği'ne satılması tartışması sürüyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Başkent Dayanışması Bileşenleri ve bir grup Ankaralı, AOÇ arazisinin ABD'ye satılmasını büyükelçilik inşaatı önünde protesto etti. Eyleme eski TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan da katıldı. Protestocular, ABD Büyükelçiliği'ne AOÇ arazisinden vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın yaptığı ortak basın açıklamasında, AOÇ arazinin satışının Sayıştay raporuna da yansıdığı belirtildi ve Sayıştay raporundan şu bölüm okundu: “2010 yılı denetim raporunda, 2823 sayılı Kanuna dayanılarak Gazi Üniversitesi'ne satışı yapılan AOÇ'ye ait… toplam 132.076 m2 büyüklüğündeki arazilerin satış bedeli olan 5.934.420 TL'nin Gazi Üniversitesi bütçesinden ödenmesi gerekirken Kuzu Toplu Konut İnşaat ve Limited Şirketi ile Park Gazi İnşaat Yatırım A.Ş. unvanlı iki şirket tarafından ödenmesi, ayrıca Anadolu Ajansı'na ve Ufuk Üniversitesi'ne arazi tahsis edilmesinin 2823 sayılı Kanunun gerekçesine ve tahsis amacına uygun olmadığı değerlendirilerek… kanundaki devir amacı dışında kullanıldığından arazinin geri alınması için gerekli çalışmaların başlatılması…”

İLGİLİ HABERMimarlar Odasından AOÇ tepkisi: Mustafa Kemal Atatürk'e karşı yapılmış vefasızlık ve ihanettirMimarlar Odasından AOÇ tepkisi: Mustafa Kemal Atatürk'e karşı yapılmış vefasızlık ve ihanettir

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri Ankara Adliyesi önünde buluşarak suç duyurusunda bulundu. Öte yandan ADD üyeleri Çukurambar'daki elçilik inşaatı önünde buluşarak protesto gösterisi düzenledi.

Son güncelleme: 00:48 24.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more