Sözcü Plus Giriş

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşanan kar fırtınası ve yoğun kar yağışı nedeniyle yollar kapandı, tren seferleri durduruldu, yüzlerce uçuş iptal edildi ve eğitime ara verildi. İngiltere’de yollarda mahsur kalan insanları kurtarmak için ordu görevlendirildi.

karaa

Kara kış koşulları nedeniyle 21’i Polonya’da toplam 55 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğu evsizlerdi. İspanya ve İtalya’da da hava koşulları nedeniyle can verenler oldu. İspanya’da hayatını kaybeden üç kişiden biri terk edilmiş bir kamyonda yaşayan evsiz bir adamdı.

ucak

Haber ajansı AFP Slovakya’da yedi, Çek Cumhuriyeti’nde altı, Litvanya’da beş, Fransa’da dört, Sırbistan’da iki, İtalya, Slovenya, Romanya, İngiltere ve Hollanda’da birer kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

kars

İngilizler, Sibirya soğuklarına “Doğudan gelen canavar”, İsveçliler “Kartopu”, Finlandiyalılar “Çarşamba” ve Hollandalılar ise “Sibirya ayısı” olarak tanımlıyor. Dünya Sağlık Örgütü dondurucu soğuklardan en çok yoksulların, evsizlerin ve göçmenlerin etkilendiğini açıkladı.

karlar

Açıklamada “Yaşlılar, çocuklar, kronik hastalıkları bulunan fiziksel ya da akıl sağlıkları sınırlı insanlar en büyük risk altında” denildi. Emma fırtınası güneyden İngiltere ve İrlanda’ya yaklaşırken, İrlanda uzun yıllar sonra en yoğun kar yağışıyla karşı karşıya.

kaso

Dublin’den tüm uçuşlar askıya alındı. Fransa’nın güney sahillerinde de kar yağışı görüldü. Fransa’nın Montpellier kenti yakınlarındaki otobanda 2 bin sürücü 24 saat boyunca yolda mahsur kaldı. Amsterdam ve Cenevre’de bazı uçuşlar iptal edildi.

Son güncelleme: 14:43 02.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more