Sözcü Plus Giriş

Alpu Ovası kurtuldu

Eskişehir'in en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’na yapılması planlanan termik santral için Danıştay’dan sevindirici haber geldi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan davada Danıştay 10. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Eski yönetmeliğe göre Toprak Koruma Kurulu tarafından olumlu yönde karar alınabilmesi için en az üçte 2 çoğunluk gerekirken bu oran beşte 3’e düşürülmüştü. Danıştay bu kararı reddederek, “Devletin toprağın verimli işletilmesini korumak ve geliştirmek konusunda yükümlü olduğunu” vurguladı.

Deniz AYHAN
07:55 -
Alpu Ovası kurtuldu

Danıştay kararında, Anayasa'nın 45. Maddesi'nde “Devlet tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önler” hükmü bulunduğu hatırlatıldı. Anayasanın toprak bütünlüğünü ve verimliliğini korumak ve geliştirmek, sanayi ile tarımın dengeli ve uyumlu biçimde geliştirilmesi noktasında devlete yüklediği ödevler bulunduğu da ifade edildi. Yönetmelik değişikliği konusunda Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yanında Ziraat Mühendisleri Odaları Genel Merkezi, Eskişehir Barosu ile Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyeleri dava açmıştı.

ARAZİ KORUNACAK

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de Toprak Koruma Kurulu yönetmelik değişikliğinin Danıştay kararı ile durdurulmasını değerlendirerek, “Bu karar hem Alpu Ovamızı, hem de Türkiye'nin dört bir yanındaki verimli topraklarımızı koruyacak. Verimli topraklarımıza zehir santralleri yapmaktan vazgeçin. Bu örnek karar bir an önce uygulanmalı, tarım alanlarımız, havamız, suyumuz ve geleceğimiz yok olmamalı. Alpu Ovamız ve verimli topraklarımızın korunması için kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de, “İç Anadolu'nun en verimli ovalarından biri olan Alpu'ya yapılmak istenen kömürlü termik santrale karşı vermiş olduğumuz hukuk mücadelesi devam edecek” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more