Reklamsız Sözcü

Bayram namazı kaç rekattır? Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazı nasıl kılınır? sorusu bugün Google gibi arama motorlarında araştırılan popüler konulardan. Ramazan ayının bitmesi ve bayramın gelişini namaz ile karşılayacak olanlar bayram namazının kaç rekat olduğunu merak ediyor.

android-time 09:15
Bayram namazı kaç rekattır? Bayram namazı nasıl kılınır?
Bayram namazı nasıl kılınır? sorusu bugün Google gibi arama motorlarında araştırılan popüler konulardan. Ramazan ayının bitmesi ve bayramın gelişini namaz ile karşılayacak olanlar bayram namazının kaç rekat olduğunu merak ediyor.

Ramazan Bayramı başlıyor. Yurdumuzun dört bir yanında yarın Ramazan Bayramı kutlanmaya başlayacak. Binlerce inanan vatandaşımız bayram namazıyla Ramazan Bayramı’na başlayacak.11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif Ramazan Bayramı ile sonlanacak. İşte bu bayram namaz kılacaklar için bayram namazı ile ilgili önemli bilgiler…

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?

2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Ramazan Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar.

bayram-namazı-nasıl-kılınır

Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler.

Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.İlk rekatın ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar.

Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de üretilmiştir.

İLGİLİ HABERArefe günü ve bayramda PTT, noter, bankalar, hastaneler ve eczaneler açık mı?Arefe günü ve bayramda PTT, noter, bankalar, hastaneler ve eczaneler açık mı?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:2414.06.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more