İki günde 70 ton palamut avlandı ama fiyat aynı!

Bu sene balık mevsimi bereketiyle geldi, denizden adeta balık fışkırıyor ancak İstanbul'da palamut fiyatları kuruş düşmüyor. İstanbul'a sadece 3 saat mesafedeki Düzce'nin Akçakoca ilçesinden denize açılan balıkçı teknesi, 40 tona yakın 4 bin kasa palamutla limana döndü. Dün de balıkçılar 30 ton palamut yakalayarak limana dönmüştü. İki günde 70 ton balığın avlanıp piyasaya sunulmasına rağmen vatandaşın palamut keyfi bir türlü ucuzlamıyor. İstanbul'un merkez ilçelerindeki semt balıkçılarının tezgahlarında palamutun fiyatı 15 TL'den başlıyor, yer yer bu fiyatlar 25 TL'ye kadar çıkıyor.

İki günde 70 ton palamut avlandı ama fiyat aynı!

Karadeniz’de yaşanan palamut bolluğu, balıkçıların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Akçakoca Balıkçılar Barınağından denize açılan Muzaffer Dinçer kaptanlığındaki Hicaz-5 isimli tekne, Karadeniz açıklarındaki balık avından 40 tona yakın 4 bin kasa palamutla geri döndü. 20 kişilik tayfasıyla Karadeniz’deki avdan mutlu döndüklerini söyleyen kaptan Muzaffer Dinçer, “Palamut balığında bu sezon bolluk yaşanıyor. Palamut bol ancak hamsi balığı çok fazla yüz güldürmüyor. Ayrıca mazot zammı nedeniyle zor durumdayız. Günde 2 ile 3 ton arasında mazot yakıyoruz bu da bizi zor durumda bırakıyor. Palamut balığı kazandırıyor ancak hamsi kazandırmıyor. Hamsinin kasası geçen yıl 65-70 lira iken bu yıl 25 ile 30 liradan gidiyor. Ama tezgahlarda hamsi 10 liradan satılıyor. Buna anlam veremiyoruz” dedi.

Denizden 30 ton palamutla döndü İlginizi Çekebilir Denizden 30 ton palamutla döndü

Akçakoca Balıkçı barınağına yanaşan tekneden kamyonlara yüklenen palamutlar, Anadolu’nun çeşitli illerine doğru yola çıktı.

 

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...