Reklamsız Sözcü

Acil önlem alınmalı! Hava kirliliği her yıl milyonlarca kişiyi öldürüyor

Hava kirliliği tüm dünyanın ortak sorunu. Bir ülkede aşılan kirlilik eşiği bütün ülkeleri etkilerken, dünyada her yıl 4,2 milyon kişinin hava kirliliği yüzünden öldüğü ve bu duruma karşı acilen ortak bir çözüm aranması gerektiği vurgulanıyor.

android-time 10:59
Acil önlem alınmalı! Hava kirliliği her yıl milyonlarca kişiyi öldürüyor
Hava kirliliği tüm dünyanın ortak sorunu. Bir ülkede aşılan kirlilik eşiği bütün ülkeleri etkilerken, dünyada her yıl 4,2 milyon kişinin hava kirliliği yüzünden öldüğü ve bu duruma karşı acilen ortak bir çözüm aranması gerektiği vurgulanıyor.

Dünyada her yıl 4,2 milyon insan hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklar yüzünden yaşamını kaybederken, tüm ülkelerin ortak sorunu durumundaki çevresel sorunlara küresel önlem alınması gerektiği bildirildi.

2 yılda bir çevresel performansın ulusal ve uluslararası düzeylerde incelendiği, Yale ve Columbia Üniversiteleri tarafından Dünya Bankası işbirliği ile hazırlanan Çevresel Performans 2018 İndeksi verilerinden derlediği bilgilere göre, çevre kirliliği kaynaklı sorunlar insan sağlığı açısından en büyük tehditi oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yılda 4,2 milyon insanın hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklar yüzünden yaşamını kaybettiği saptamasınından yola çıkarak hazırlanan indeks, çevresel sağlık ve ekosistem canlılığı gibi iki ana kategoride ve 24 performans göstergesine göre çevre sorunlarını ele alıyor.

Çevresel Performans 2018 İndeks sonuçları, bu yaklaşımla çevre sorunlarının tüm insanlığın refah düzeyi ve doğal kaynaklarını etkileyen ve çözümü için de tüm ülkelerin uluslararası ortak çaba göstermesi gereken bir sorun olduğunu ortaya koyuyor.

İLGİLİ HABERTürk Toraks Derneği'nden çarpıcı açıklamalar: Türkiye boğuluyor!Türk Toraks Derneği'nden çarpıcı açıklamalar: Türkiye boğuluyor!

ENERJİ SEKTÖRÜ VE ENDÜSTRİYEL ÜRETİM EN BÜYÜK SUÇLU

Ülkelerin enerji ve çevre ilişkisinin de incelendiği indekse göre, sektörel anlamda çevre ve hava kirliliğinin en önemli göstergesi olan karbon salımında en büyük pay enerji sektörüyle endüstriyel aktivitelerden kaynaklanıyor.

Küresel enerji ve ulaşım sistemlerinin atmosfere yaydıkları gazların gezegenin ısınmasına neden olduğu belirtilirken, modern dünyanın vazgeçilmesi olan elektrik enerjisinin üretimi, hava, su ve toprağı dolaylı veya doğrudan etkiliyor.

Yüksek kalitede ve şeffaf sera gazı emisyon verilerinin ülkeler tarafından paylaşılmasının önemine değinilirken, tüm sektörlerdeki emisyon verilerinin çevresel politikalarda, kanun koyucuların işini kolaylaştıracağı vurgulanıyor.

EN ÇEVRECİ 3 ÜLKE

Bu arada, çevre kirliliği ve beraberindeki sorunlarla mücadelede finans kaynaklarının tüm ülkelerin ihtiyaçlarına göre seferber edilmesi gerektiği belirtilen indekste, incelenen 180 ülke içinde, çevre karnesinde ilk 16’da bulunanların hepsi Avrupa ülkeleri oldu.

İLGİLİ HABERProf. Dr. Hasan Bayram: Dizel arabalar sağlığımızı tehdit ediyorProf. Dr. Hasan Bayram: Dizel arabalar sağlığımızı tehdit ediyor

Çevre karnesinde ortaya koyduğu performansla İsviçre, Fransa ve Danimarka en iyi üçlüyü oluştururken, fosil yakıt üretim ve tüketiminde önde olan hiçbir ülke ise ilk sıralarda yer almayı başaramadı.

Enerji kaynaklarının tüketimde lider konumdaki Çin’in çevre karnesiyle 120. sırada yer aldığı indekste, son dönemde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen ve çevre bilinci konusunda cesur adımlar atan Türkiye de 108. sırada kendine yer bulabildi.

Ülkelerin başta enerji ve iklim olmak üzere, hava kalitesi, su, ağır metallerin durumu, ormanlar, balıkçılık, su kaynakları, tarım ve hava kirliliği verileri incelenerek oluşturulan ve ülke bazında önerilerin de yer aldığı indekse göre, insan sağlığına en fazla tehdit oluşturan çevre ve hava kirliliğine karşı, her ülkenin ortak sorunu olarak küresel önlem alınmalı.

EVSEL ATIKLAR 3,8 MİLYON KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ise her yıl 4,2 milyon insan hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklar yüzünden yaşamını kaybediyor. Sadece evsel yakıttan kaynaklı dumandan zehirlenerek ölen insan sayısı ise 3,8 milyonu buluyor.

Yine aynı verilere göre dünya genelinde yaşayan insanların yüzde 91’i örgütünün belirlediği kirlilik limitinin üzerindeki ortamlarda yaşamlarını sürdürüyor.

İLGİLİ HABERAkciğer hastalıkları neden artıyor?Akciğer hastalıkları neden artıyor?İLGİLİ HABERTürk Toraks Derneği Türkiye'de hava kirliliği oranlarını açıkladıTürk Toraks Derneği Türkiye'de hava kirliliği oranlarını açıkladı

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more