Sözcü Plus Giriş

Orijinal kilogram kilo veriyor! Kilogramın tanımı bu sene değişecek mi?

Yüzyılı aşkın bir süredir, bir kilogramın ağırlığı bir nesne tarafından belirleniyordu. Ancak bu, Planck'ın sabitine dayanacak yeni bir öneri ile 2018'de değişebilir. Kilogramın ağırlığından 1/50.000.000 kg kaybettiği söyleniyor. 2016'dan bu yana 1 kilogram ölçüsünün değişeceği belirtiliyordu. İşte ayrıntılar...

Güncellenme: 11:14, 21/04/2018
Orijinal kilogram kilo veriyor! Kilogramın tanımı bu sene değişecek mi?

Günlük alışverişlerinizi etkilemeyecek olsa da, sıkça kullandığımız ağırlık ölçüsü kilogram, ciddi bir değişim geçirmek üzere! Metrik sistemindeki bu küçük değişiklikler, sıradan insanı etkilemeyecek olsa da, bilim insanlarına araştırmaları ve deneyleri için daha sağlam bir temel sağlayacağı görüşü hakim…

Bazı bilim insanları, kilogramın kendi doğru ölçüsünü kaybettiğini düşünüyor ve birkaç senedir bu sorunu çözmek için çok ciddi çalışmalar yapıyor.

Bugünkü bir kilogram, halen bir nesne ile tarafından belirleniyor!

Paris’e yakın bir mahzende cam kubbeler altında 1889’dan beri depolanan dört santimetrelik bir platin ve iridyum silindir. Bu “orijinal kilogram” yıl içinde biraz kilo vermiş gibi görünüyor. Kilogramın tam olarak bir gramın 50 milyonda biri zayıfladığı söyleniyor. Bu, dünya çapında kullanılan kilogramın çok küçük miktarda hata içerdiği anlamına geliyor.

Ölçüm bilimiyle ilgilenen metrolojistler, bu sorunu onarmak için 2018’de yeni bir standart belirleyecekler. Yeni kilogram kutuda saklanan bir metal yığını yerine evrensel bir değişmezi temel alacak (Planck constant).

Metrolojistler, bu değişmezi ağırlığa dönüştürmek için çok isabetli ölçeklerden ve elektromanyetik güçten faydalanıyorlar. Yeni kilogramın ağırlığı, elektromanyetik güçle dengeleneceği için zaman içinde değişmeyecek.

Konunun son tartışıldığı 2014’te International Committee for Weights and Measures, yeni yaklaşımın sunduğu verilerin yetersiz olduğunu söylemişti. O günden bu yana birçok çalışma yapıldı ve yeni kilogram standardı, 2018’de belirlenecek gibi görünüyor. Bu değişiklik, çok ince ölçümler yapan fizikçilerin ve farmasötik firmalarının yöntemlerinde bazı değişiklikler yapmasını gerektirecek.

Kaynak: Chip