Sözcü Plus Giriş

Bakan Çavuşoğlu’ndan ABD’ye tepki: Karşılık veririz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, S-400 anlaşmasıyla ilgili olarak "Biz S-400'ü aldık. Başka bir şeyi yok bunun. Aldık" dedi. Bakan Çavuşoğlu hiçbir şekilde geri adım atılmayacağını yineleyerek, ABD'nin muhtemel yaptırımlarına ilişkin ise "ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa, bizim de atacağımız adımlar var" diye konuştu.

10:20 -
Bakan Çavuşoğlu’ndan ABD’ye tepki: Karşılık veririz

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımına ilişkin ve “Türkiye’nin çabalarına ve güvencelerine rağmen ABD’nin şu ana kadar ikna
olmamasının başka nedenleri mi var? Washington yönetiminin, F35 programındaki ortaklığımızın bitirilmesi yönündeki adımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soruya Çavuşoğlu, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemine ihtiyacı olduğu yanıtını verdi.

Bu konuda Türkiye’nin, Suriye krizinden sonra müttefiklerinden yardım istediğini belirten Çavuşoğlu, bazı müttefiklerin Patriot bataryalarını,
İtalya’nın da Samp-T bataryalarını gönderdiğini hatırlattı.

PATRIOT’LARI ALAMAYINCA…

Türkiye’nin hava savunma sistemi alma çabalarını sürdürdüğünü ancak müttefiklerinden alamadığını belirten Çavuşoğlu, “Patriotları da alamadık.
Dolayısıyla biz, başka arayışlara girdik ve en iyi teklifi, en iyi teknolojiyi Rusya’dan aldık” dedi.

Türkiye’nin S-400’leri almaya kara verdiğini, imzaları attığını, parasının bir kısmını ödediğini, bir kısımının da krediye bağlandığını belirten Çavuşoğlu, “Her şey bitti, şimdi tamamen teslim süresiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Türkiye’ye bunlar gelecek” diye konuştu.

ABD’nin Türkiye’nin kararlığını gördüğünü ve Türkiye’yi ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşılık Koyma Yasası (CAATSA) yaptırımlarına dahil
etmeye çalıştığını söyleyen Çavuşoğlu, “Yalnız F-35’ler CAATSA yaptırımı içinde değil. CAATSA’ya baktığımız zaman, çıkan yasaya, F-35’ler yok” dedi.

F-35 pilotlarının eğitimin durdurulmaya çalışıldığını, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a mektup
gönderdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Biz onlara şunu söylüyoruz, ‘bu çabalarınız beyhude. Biz S-400’ü aldık’.” şeklinde konuştu.

ÖNŞARTIMIZI BAŞINDAN KOYDUK

Türkiye’nin, konuya ilişkin içinde NATO’nun da yer aldığı bir çalışma grubu kurulması teklifini hatırlatan Çavuşoğlu, “Ortaya attıkları iddiaların doğru olmadığını zaten teknik bilgisi olmayan insanlar da biliyor. Neymiş efendim, S-400’ler F35’in sistemine girebiliyormuş. Eğer bu iddialar doğruysa zaten, Suriye’de S-400’ler var ve yüzde 100 Rusya’nın kontrolünde. Bize gelecekler yüzde 100 bizim kontrolümüzde olacak ve NATO’ya tehdit olmaması için biz zaten ön şartlarımızı en başından koyduk” ifadelerini kullandı.

Norveç sınırında da S-400’ler olduğuna ancak Norveç’in F-35’lerinin uçtuğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Suriye’de İsrail ve ABD’nin F-35’leri
S-400’lere çok yakın uçtu. Eğer bu iddia doğruysa zaten çoktan S-400 girdi. Sanki biz bir yere taarruz füzesi almışız gibi, bunu da alabiliriz bu da ihtiyacımız, sanki bir nükleer silah üretmişiz gibi bir savunma sistemi alırken bir müttefikimiz neden bu kadar problem çıkarıyor?” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin bu konuda kararlı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Hiçbir şekilde bu konuda geri adım atmayacağız” dedi.

Türkiye’nin ABD’ye Patriotlar konusunda niyet mektubunu gönderdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Bir konuda ABD garanti veremiyor. Fiyatta ve teslim
süresinde anlaşsak bile Kongreden geçme garantisi verebiliyor musunuz? Hayır veremiyoruz. Veremiyorsanız, yarın Patriot alamazsak, yine başka sistemler alacağız” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın Samp-T bataryasını Türkiye’ye konuşlandırma önerisinde bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, Fransa’ya teşekkürlerini iletti ve EUROSAM ile Samp-T’lerin alınması için mutabakat zaptı imzalandığını vurguladı.

Türkiye’nin acil olarak savunma sistemine ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacı Rusya’dan karşıladığını dile getiren Çavuşoğlu, bunun iptal edilmesinin
mümkün olmadığının altını çizdi.

‘KENDİ YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ’

Çavuşoğlu, Türkiye’nin kimseyle bir husumeti olmadığına ve bölgesel tehditlere dikkati çekerek, “Ya başkalarına bağımlı bir ülke olacağız ya da tam bağımsız özgür bir ülke olmak için zorluklar da olsa, bunları göğüsleyerek milletimizle beraber, kendi yolumuza devam edeceğiz. Bu yoldan bizi kimse geri çeviremez” diye konuştu.

Türkiye’nin, CAATSA yaptırımıyla karşılaşması durumunda nasıl bir tutum alacağına ilişkin soruya ise Çavuşoğlu, bir ülkenin tek başına bir başka ülkeye savunma sistemine ilişkin bir kararı al ya da alma demesini reddettikleri yanıtını verdi.

ABD’nin bu anlayıştan vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu tutumdan AB’nin de rahatsız olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Bir ülkeye yönelik bir hamlede bulunursanız, olumsuz bir adım atarsanız o ülkenin de size vereceği karşılığı vardır. Biz bunu tercih etmeyiz ama ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa CAATSA ile ilgili, bizim de buna karşı atacağımız adımlar vardır. Zaten bunun çalışmalarını Cumhurbaşkanımız liderliğinde yapıyoruz. Yeri geldiği zaman bunları da açıklarız, bunları da yaparız. Yani ABD bu kararları aldı, biz sessiz sedasız oturalım, ağzımızı kapatalım, ABD ne derse olur gibi bir anlayış yok artık. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil. Ne olursa olsun biz de bize yönelik bir olumsuz davranış veya bir adım olursa bunun karşılığını mutlaka vereceğiz.”

NATO’nun Türkiye’nin hava sahasının sadece yüzde 30’unu koruyabildiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Elbette bu bir milli mesele” dedi.

Çavuşoğlu, muhalefetin bu yönde talebi olması halinde topluca bir bilgilendirme yapacaklarını ifade ederek, “Muhalefete bilgi verme konusunda
hiçbir tereddüdümüz olmaz. Veririz. Yeter ki onlar arzu etsinler ama bu bilgileri almadan da ‘Türkiye S-400’ü almasın, iptal etsin’ gibi açıklamaları da doğru bulmuyoruz. Birilerine hizmet etmesinler. Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk milletine hizmet etsinler” diye konuştu.

Son güncelleme: 13:17 14.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more