ALES sonuçları 2019 | ALES sonuçları açıklandı! İşte ÖSYM ALES sonuç sorgulama ekranı…

Adaylar tarafından merakla beklenen ALES sonuçları açıklandı. Lisansüstü eğitim için büyük önem taşıyan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarını sabahın ilk saatlerinden itibaren merakla araştıran akademik kariyer hedefindeki adaylar, Google üzerinde aramalara başladı. İşte ALES sonuç sorgulama ekranı...

ALES sonuçları 2019 | ALES sonuçları açıklandı! İşte ÖSYM ALES sonuç sorgulama ekranı…

ALES sonuçları yayınlandı. ALES sınav sonuçları büyük bir merakla bekleniyordu ve ÖSYM ALES sınav sonuçlarını açıkladı. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları için TC kimlik ve şifreleri ile giriş yaparak ALES sınav sonuçlarını öğrenebilirler. ALES sınav sonuçlarına dair ayrıntılar haberimizde yer alıyor…

osym.gov.tr/" target="_blank" rel="noopener">ALES SINAV SONUÇLARI SORGULAMA

ÖSYM ALES SONUÇLARI AÇIKLAMASI

05 Mayıs 2019 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 24 Mayıs 2019 tarihinde saat 10.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

Yüksek lisansta hangi bölümler var? İlginizi Çekebilir Yüksek lisansta hangi bölümler var?

 

Yüksek lisans nedir? Tezli ve tezsiz yüksek lisans farkları neler? İlginizi Çekebilir Yüksek lisans nedir? Tezli ve tezsiz yüksek lisans farkları neler?

ALES SINAVININ GEÇERLİ SAYILMASI

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın;

-sınava, atandığı salonda girmesi,

-sınav başlamadan önce sınava giriş belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

-kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

-cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdına işaretlemiş olması,

-cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,

-soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,

-sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi,

-salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.

ALES PUANLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Loading...