Sözcü Plus Giriş

Turunçgil karnesi açıklandı: İhracat şampiyonu greyfurt

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, 2018 yılı turunçgil raporunu açıkladı. Rapora göre; geçtiğimiz yıl 2 milyon ton turunçgil ihracatının yapıldığı bunun karşılığında da 893 milyon 615 bin dolar döviz girdisi sağlandığı ortaya çıktı.

Mustafa İNSAN
12:58 -
Turunçgil karnesi açıklandı: İhracat şampiyonu greyfurt

Bir önceki yıla göre ihracatında yüzde 21 artış gösteren turunçgillerde, ürünler bazında ise yüzde 48 artış ile greyfurt ilk sırada yer aldı. Turunçgilin ihracatının yapıldığı ülkelerde Rusya Federasyonu 584 bin ton ile ilk sıradaki yerini korudu. En çok ihracat artışı görülen ülke ise yüzde 140 ile Macaristan oldu.

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, 194 bin 660 ton ihracat gerçekleşen greyfurtu yüzde 34 artış ile limon, yüzde 20 ile portakal ve yüzde 7 ile mandalinanın takip ettiğini söyledi. Turunçgil ihracatı yapılan ilk 5 ülke arasında Rusya Federasyonu 584 bin ton ile ilk sırada yer alırken, Rusya'yı Irak, Ukrayna ve Romanya takip etti.

MACARİSTAN'A İHRACAAT ARTTI

Kaçmaz; turunçgil ihracatında en çok artışın yüzde 140 ile Macaristan’da gerçekleştiğini, Macaristan'ı yüzde 76 ile Bulgaristan, yüzde 71 ile Polonya, yüzde 67 ile İtalya ve yüzde 66 ile Çek Cumhuriyeti'nin takip ettiğini ifade etti.

MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

Başkanı Kemal Kaçmaz, “AB ülkelerine yapılan turunçgil ihracatındaki artış turunçgil üreticisinde memnuniyet ile karşılanmıştır. Bu tablo turunçgil üretici ve ihracatçısının dünya standartlarında üretim yaptığının en somut göstergesidir” dedi.

“BÜYÜK BAŞARIDIR”

2018-2019 sezonunda turunçgillerin ihracatının 20 Ağustos – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yüzde 9 artış ile 1 milyon 150 bin olarak gerçekleştiği bilgisin veren Kaçmaz, “Aşırı kış şartları ve döviz kurlarındaki dengesizliğe rağmen ihracatta yüzde 9 artışın gerçekleşmesi büyük bir başarıdır. Ekonomiye net döviz girdisi sağlayan, oluşturduğu istihdam ile sosyal hayata pozitif yönde önemli katkılar sağlayan sektörümüz, diğer sektöre göre devlet desteğine en çok ihtiyacı olan sektördür. Milli tarım politikası çerçevesinde üretim havzaları ve ürün deseni belirlenirken turunçgiller için özel bir çalışma yapılması, üretim planlamasının sağlıklı bir şekilde yapılmasına ve 2020 yılında dünya turunçgil sektörüne 14. Uluslararası Turunçgil Kongresine ev sahipliği yapacak olan ülkemiz turunçgil sektörünün ihracatının artmasına büyük katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more