Sözcü Plus Giriş

Yüksek faiz dolandırıcılık malzemesi oldu

Türkiye'de faizler son yıllarda oldukça yüksek... İş insanları krediye ulaşmakta zorluk yaşıyor. Bunu fırsata çeviren dolandırıcılar yurt dışından ucuz faizle kredi getirecekleri vaadiyle patronları 10 milyon TL dolandırdı.

15:17 -
Yüksek faiz dolandırıcılık malzemesi oldu

Türkiye’de faizler son yıllarda oldukça yüksek… Bunu fırsata çeviren dolandırıcılar ise iş insanlarını yurt dışından düşük faizli kredi getirecekleri bahanesiyle dolandırdılar!

PAKİSTAN, ÜRDÜN, KUVEYT, İRAN VE CEZAYİR’DE DE ÇARPMIŞLAR

İzmir merkezli İstanbul ve Ankara’da yapılan operasyonda, ‘yatırım danışmanlığı şirketi’ adı altında, yurt dışından düşük faizli kredi temin edeceklerini söyledikleri 11 sanayici ve iş insanını yaklaşık 10 milyon TL dolandıran 9 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin, aynı yöntemle Pakistan, Ürdün, Kuveyt, İran ve Cezayir’de de birçok iş insanını dolandırdıkları ortaya çıktı.

RUHSATSIZ TABANCA BULUNDU

İzmir merkezli olarak İstanbul ve Ankara’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, ‘yatırım danışmanlık şirketi’ adıyla İzmir’deki iş insanlarına sigorta ve kredi hizmeti verdiklerini söyleyen 9 kişi, dolandırıcılık yaptıkları iddiasıyla salı günü gözaltına alındı ardından bugün adliyeye sevk edildi. İzmir’de faaliyet gösteren 11 sanayici ve iş insanını yaklaşık 10 milyon TL dolandırdıkları belirtilen şüphelilerin evlerinde yapılan arama yapıldı. Aramalarda ruhsatsız tabanca ve bu silaha ait 2 şarjör, sahte polis kimlik kartı, sahte kimlik ve ‘dolandırıcılık’ suçuna ilişkin delil niteliğinde olduğu belirtilen evrak ele geçirildi.

TOPLADIKLARI PARAYI KKTC’DEKİ ŞİRKETE AKTARMIŞLAR

Şüphelilerin, sigorta ödemeleri ve yurt dışından kredi vaadi ile İzmir’deki iş insanlarından topladıkları paraları, KKTC’de faaliyet gösteren holdinge aktardıkları tespit edildi. Yasa dışı işlem hareketleri, MASAK raporuyla da saptandı. Ayrıca bu kişilerin, aynı yöntemle Pakistan, Ürdün, Kuveyt, İran ve Cezayir’de de birçok iş insanını dolandırdıkları belirlendi.

Gözaltındaki şüphelilerin, ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘özel belgede sahtecilik’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlarından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

DHA

Son güncelleme: 15:24 03.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more