Sözcü Plus Giriş

2019 Kurban bayramı: Bayram tatili 9 gün oldu mu? Kurban bayramı ayın kaçında?

Kurban bayramı tatili 9 güne çıkarıldı mı? Son günlerde milyonlarca vatandaşın merakla beklediği haber bayram tatilinin uzayıp uzamayacağı... Hükümetten konuyla ilgili herhangi bir açıklama henüz yapılmadı. İşte 2019 kurban bayramı tatili tarihleri...

19:04 -
2019 Kurban bayramı: Bayram tatili 9 gün oldu mu? Kurban bayramı ayın kaçında?

Bayram tatili için hazırlıklar başladı. Kimi ailelerini ziyaret edecek kimiyse tatile çıkacak. Kurban bayramı bu sene 10 Ağustos 2019 Cumartesi günü arefe günüyle başlıyor. 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü sona eriyor. Vatandaşlar Perşembe ve Cuma günü de resmi tatile eklenmesini bekliyor. İki gün daha tatil ilan edilirse bu sene Kurban bayramı tatili 9 güne çıkabilir.

2019 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Arefe Günü 10 Ağustos 2019 Cumartesi

Kurban Bayramı 1. Gün 11 Ağustos 2019 Pazar

Kurban Bayramı 2. Gün 12 Ağustos 2019 Pazartesi

Kurban Bayramı 3. Gün 13 Ağustos 2019 Salı

Kurban Bayramı 4. Gün 14 Ağustos 2019 Çarşamba

KURBAN KESİM YERLERİNE ÇAĞRI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala özellikle büyükşehirlerdeki kurban kesim yerlerinin talebi karşılamadığını belirterek, “Sıcak havalarda yerel yönetimlerin modern ve hijyenik kurban kesim alanlarının kapasitesini artırması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, artan nüfus nedeniyle mevcut kurbanlık kesim alanlarının yetersizliğine dikkati çekti.

Kurbanlıklar görücüye çıktı. Fotoğraf: İHA

Kurban Bayramı öncesinde modern ve hijyenik kurban kesim alanlarının tesis edilmesi gerektiğine işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

“Geçen yıl Kurban Bayramı’nda 1 milyona yakın büyükbaş ve 2 milyonu aşkın küçükbaş hayvan kesildi. Bu yıl da büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere toplamda 3-3,5 milyona yakın kurbanın kesilmesi bekleniyor. Ancak birçok büyükşehirde kurulan kurban kesim alanları vatandaşların talebini karşılamıyor. Sıcak havalarda yerel yönetimlerin modern ve hijyenik kurban kesim alanlarının kapasitesini artırması çok önemli. Yazın sıcak havalara denk gelen Kurban Bayramı’nda kesim, deri yüzme ve etlerin parçalanıp saklanması zorlaşıyor. Bu kapsamda soğuk hava deposuna sahip, lavabo, tuvalet, kantin ve dinlenme yerleri gibi sosyal alanları olan modern ve hijyenik kesim alanları artırılmalı.”

Palandöken, kurbanlıkların doğru şartlarda kesim alanlarına taşınabilmesi için ücretsiz servis hizmeti verilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more