Sözcü Plus Giriş

İki Japon dev ortak üretim yapacak!

Toyota ve Suzuki, Toyota'nın İngiltere'deki fabrikasında ortak otomobil üretecekler. Ortaklık aslında Toyota'nın Suzuki'ye, İngiltere'de yer alan fabrikasında station wagon ve SUV model üretmesiyle gerçekleşecek.

Sozcu.com.tr
08:40 -
İki Japon dev ortak üretim yapacak!

Toyota’nın İngiltere, Burnaston’daki fabrikasında 2020 yılında Corolla SW’nin Suzuki logolu versiyonu üretilecek. Ayrıca markanın Galler, Deeside’ta yer alan motor fabrikasında da bu otomobile motorlar üretilecek. İngiltere ile Avrupa Birliği arasında olan Brexit sürecinde markaların İngiltere’de olan üretim tesisleri yatırımlarını gözden geçirmelerine neden oluyor.

Toyota’dan Automotive News Europe’a yaptığı açıklamada bu ortak otomobil üretimi için ekstra bir yatırımın olmadığı yönünde. “Fabrikanın var olan üretim hacmi bu operasyon için yeterli. İngiltere ve AB’nin vergileri ortadan kaldıracağını umud ediyoruz” açıklamasını Toyota yaptı.

İLGİLİ HABERBaşka markanın logosuyla karşımıza çıkan otomobiller!Başka markanın logosuyla karşımıza çıkan otomobiller!

Toyota’nın motor ve Corolla ürettiği iki fabrikasında da toplam 3200 kişi çalışıyor. Burnaston’daki tesise en son 240 milyon sterlinlik yeni Corolla’nın hatchback ve station wagon üretimleri için yatırım yapıldı.

Peki ortak üretilecek SUV ne olacak?

Japon kaynaklarına göre Suzuki Toyota RAV4 Hybrid’in bir versiyonunu satacak. Bu SUV ve station wagon modeller sayesinde markanın CO2 salımı azalacak. Suzuki’nin elektrikli model eksiği ve yeni Jimny’nin ile birlikte yükselen CO2 salımı markayı sıkıntıya sokuyordu.

Suzuki Jimny

JATO Dynamics verilerine göre Suzuki, 114.2 gram CO2 salımı ile Avrupa’nın 6. en düşük CO2 salımına sahip olan markası konumunda. Ayrıca Toyota’nın Polonya’daki fabrikasında Suzuki’nin benzinli motorları üretiliyor.

Toyota RAV4 Hybrid

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more