Sözcü Plus Giriş

Göz tansiyonu (glokom) nedir? Göz tansiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Tedavi edilmediğinde körlükle sonuçlanabilen Göz tansiyonu (glokom) nedir? Göz tansiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Sozcu.com.tr
09:18 -
Göz tansiyonu (glokom) nedir? Göz tansiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

Halk arasında karasu olarak da bilinen göz tansiyonu yani glokom hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz… Göz tansiyonu (glokom) nedir? Göz tansiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

GÖZ TANSİYONU (GLOKOM) NEDİR?

Göz içi basıncının artması sonrasında gözün optik sinirinin hasar görmesine ve kişinin görme yeteneğini kaybetmesine neden olabilen oldukça ciddi bir göz hastalığı olan göz tansiyonu yani glokom, dünya genelinde, 60 yaş üstü hastalarda körlüğün en yaygın sebepleri arasındadır. Göz tansiyonu gözün ön kısmında sıvı birikmesi sonucunda ortaya çıkar. Göz önünde biriken bu sıvı, göz içi basıncını arttırarak, optik sinire hasar verir ve böylelikle kişide glokom gelişebilir.

GÖZ TANSİYONU NEDENLERİ

Göz içinde salgılanan ve gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısının boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir. Yükselen göz içi basıncı da göz siniri hücrelerine zarar verir.

GÖZ TANSİYONU BELİRTİLERİ

Göz Tansiyonu, genel olarak başlangıçta şikayete neden olmayan bir hastalıktır. Yıllar içinde yavaş yavaş ilerleme eğilimindedir ve göz sinirini harap eder.

Görme duyusu gittikçe azalır, şikayetler başladığında görme alanında kalıcı hasar yerleşmiştir.

“Akut glokom krizi” tipinde ise göz tansiyonu aniden çok yükselir.

Göz de kızarıklık, ağrı, bulanık görme, ışıklar etrafında renkli halkalar görme, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler görülebilir.

GÖZ TANSİYONU RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER

Ailede göz tansiyonu (glokom) geçmişinin olması (genetik yatkınlık)
40 yaşın üzerinde olunması
Şeker hastalığı
Şiddetli kansızlık veya şoklar
Yüksek-düşük sistemik kan basıncı (vücut tansiyonu)
Yüksek miyopi
Yüksek hipermetropi
Migren
Uzun süreli kortizon tedavisi
Göz yaralanmaları
Irksal faktörler

İLGİLİ HABERÜveit nedenleri, belirtileri ve tedavisi…Üveit nedenleri, belirtileri ve tedavisi…

GÖZ TANSİYONU TEDAVİSİ

Tedavinin amacı hastanın görme kabiliyetini ömür boyu korumaktır. Glokom tedavisi ilaç, lazer tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere 3 farklı yolla gerçekleştirilir.

Tedaviye genellikle ilaçla başlanır, harabiyetin devam etmesi halinde lazer veya cerrahi tedavi uygulanır.

Hangi tedavinin uygulanacağı hastanın durumuna göre değişir. Tedavi şeklinin seçiminde erken yada geç dönemde teşhis konması, hastanın yaşı, ilaçlarını düzgün kullanıp kullanmaması önemli faktörlerdir.

Tedavi eski görmeyi geri getiremez sadece daha fazla görme kaybı olmasını engeller.

SLT Lazer (Selektif Lazer Trabeküloplasti) glokom da alternaitif bir tedavi seçeneğidir. İlaç kullanan hastalarda tedavi yeterli olmadığında destekleyici bir çözüm sunar. Sadece açık açılı glokomlara uygulanabilir. Doğru seçilen hastalarda çok etkin olan SLT, 3-4 dakikalık basit bir tedavi yöntemi olup hiçbir yan etkisi ve zararı yoktur. Göz tansiyonu’nu % 20 – 30 oranında düşürebilir. 6 ayda bir uygulanabilen tedavinin etkinliği 6 ay -2 yıl arasında devam eder.

İLGİLİ HABERGöz kanlanması nedir?Göz kanlanması nedir? İLGİLİ HABERGöz sağlığını korumak için yapmanız gerenlerGöz sağlığını korumak için yapmanız gerenler
Son güncelleme: 10:11 13.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more