Macera dolu Amerika!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yıllık Bahar Toplantıları için IMF'nin merkezi Washington'a gitti. Gerçek niyeti Türkiye için para bulabilmekti.
Esas ilginci, seçimden bir hafta önce “Dolar 5.90 olur” raporu yazdığı için hakkında manipülasyon yapmaktan soruşturma başlatılmış JP Morgan bankasının toplantısına katıldı. Konuşma yaptı. Belli ki soruşturma “Dostlar alışverişte görsün” maksatlıydı!

★★★

Hürriyet Gazetesi'nin attığı başlığa göre, “Yatırımcıların başını döndüren ekonomi diplomasisi” gerçekleştirilmiş. Artık nasıl başlarını döndürdüysek, hâlâ Türk Lirası satıp, dolar alıyorlar. Herhalde yanlış anladılar!
Sözde bir yatırımcı, “Ağustos ayından sonra Türkiye'nin bu zorlu virajı dönebileceğini düşünmüyorduk” demiş. Belli ki dönme dolaba binmiş. Virajı ve başı ayrı ayrı dönmüş. Yanlış görmüş!

★★★

Kim demiş? Bir yatırımcı! Haber dediğin budur! Birileri virajı döndüyse biz nereye çarptık? Niye yere yapıştık? O yatırımcı nerede yaşıyor? Buyursun, tanzim satışında soğan kuyruğuna girsin, ondan sonra “Virajı döndünüz” desin!
Toplantıya katılan diğer ekonomistler Twitter'da açık açık dalga geçiyor. Özellikle de toplantılara 44 kişilik heyetle gidilmesine hayret ediliyor. Diğer ülke heyetlerinin katılımcı sayısı 5-6 kişiyi geçmiyor!
Reuters, Bloomberg, Financial Times gibi dünyanın önde gelen haber kaynakları “En kötü performans” olarak duyurdu Türkiye'nin katılımını…
Kime inanalım şimdi? Hürriyet'in bir yatırımcısına mı? Yoksa yabancı yayıncıların imzalı yazılarına mı? Nitekim Berat Albayrak Amerika görüşmelerini “Bugüne kadarkilerin en başarılısı” olarak nitelendirdi. Sahi başarı kıstası neydi? Türkiye'ye para getirecekler mi?

★★★

Enteresan bir gelişme yaşandı Amerika'da… Cumhurbaşkanı ile görüşmemek için bin bir dereden su getiren, hatta görüşmeleri iptal eden Trump, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüştü.
Konu, Türkiye'nin Rus S-400 füzelerini satın almak istemesiydi. Amerikalı yetkililer taviz vermeyeceğini defalarca en üst düzeyden dile getirdi. Ekonomik yaptırımlar ile tehdit etti. Türkiye ekonomisinin bırakın yaptırımı, kendi ayakları üzerinde duracak hali yok.

★★★

Berat Albayrak basın toplantısında, “Seçim tekrarlanırsa yatırımcı tepkisi ne olur?” sorusuna, “Yatırımların artması veya kesilmesi açısından bir fark yaratmaz” yanıtını verdi.
Altına imzamı atarım. Adam haklı! Ortada para yok ki, ne yatırımı? Peki, bu “en başarılı” sunumdan sonra Amerika'dan yatırım gelecek mi? Yoksa gittik, gördük, yedik, içtik, resim çektik, geldik mi?