Corona virüsü Kraliçe Elizabeth’i ailesinden ayırdı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Noel gününü de kapsayan haftayı bu yıl gelenek olduğu üzere ailesiyle birlikte değil, eşi Prens Philip ile baş başa geçiriyor. Kraliçe Elizabeth kalabalığa karışmamak için kilisedeki Noel ayinine de katılmıyor.

Corona virüsü Kraliçe Elizabeth’i ailesinden ayırdı

Kraliçe Elizabeth, televizyonlardan yayınlanan geleneksel Noel günü mesajında bugünleri aileleri ve yakınlarından ayrı geçirenlere “Yalnız değilsiniz” mesajını verdi.

Kraliçe Elizabeth “Hüznün gölgesi düşen bu Noel’I bir çok kişinin, aslında beklentileri olan kucaklaşmak ve el ele tutuşmak yerine, kaybettiklerinin yasıyla ya da önlemler yüzünden sevdilerinden ayrı geçirdiğini” söyleyerek “Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz, yalnız değilsiniz ve sizleri düşündüğümü ve sizler için dua ettiğimi bilmenizi isterim” dedi.

94 yaşındaki Kraliçe  bu dönemde yaşanan fedakarlıklar, yardım ve dayanışma ruhundan övgüyle bahsetti ve “İlginçtir ki insanların birbirinden ayrı kalmasına sebep olan bu yıl, birçok bakımdan bizi birbirimize yakınlaştırdı” diye konuştu.

Kraliçe Elizabeth “Tanımadığımız insanların sevecenliği bize ilham veriyor ve en karanlık gecenin bile, yeni bir sabahın umudunu taşıdığını bilmek bizi rahatlatıyor” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Kraliyet ailesi Noel haftasında normal olarak Sandringham’daki konutlarında bir araya geliyordu, fakat bu yıl Noel dönemi için ülke çapında ilan edilen corona virüsü kısıtlamaları nedeniyle birbirlerini ziyaret etmiyor ve görüşmüyorlar.

94 yaşındaki Kraliçe ve 99 yaşındaki eşi Prens Philip, Noel’i bu yıl 1980’lerden bu yana ilk kez bütün ailenin bir araya geldiği Sandringham’da değil Windsor Kalesi’nde baş başa geçiriyor, kalede çok az sayıda personel bulunuyor.

KRALİYET AİLESİ EVE KAPANDI

Kraliyet ailesinin diğer üyeleri de bu tatil haftasını evlerinde geçiriyor. 72 yaşındaki veliaht Galler Prensi Charles ile eşi Cornwall Düşesi Camilla Gloucestershire’da ve Prens’in tahtın iki numaralı varisi büyük oğlu Cambridge Dükü William ile eşi Kate da Norfolk’daki evlerinde olacaklar.

Kraliçe Mart ayından bu yana 7 aydır kraliyet binaları dışında bir tören ya da etkinliğe katılmadan çok sınırlı bir sosyal çevrede yaşamını sürdürüyor. Buna karşılık Kraliçe geçtiğimiz aylarda bir dizi sosyal mesafeli etkinliğe katıldı.

Bu dönem içinde oğlu Galler Prensi Charles corona virüsü yakalandı ancak hastalığı hafif geçirdi. Saray kaynakları Cambridge Dükü William’ın da Nisan ayında corona virüsü pozitif çıktığını söylüyorlar ama bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı. Buna karşılık Kraliçe geçtiğimiz aylarda bir dizi sosyal mesafeli etkinliğe katıldı.

“YENİDEN BULUŞACAĞIZ” DEMİŞTİ

Kraliçe Elizabeth bugünkü Noel konuşmasıyla birlikte bu yıl üçüncü konuşmasını yapmış oldu ki; bu sıra dışı bir durum. Nisan ayında yaptığı konuşmada Kraliçe, corona virüsünün birinci dalgası en yüksek seyrindeyken halka evde kalmaları çağrısı yapmıştı.

Kraliçe konuşmasında, İkinci Dünya Savaşı sırasında ulusal bir sembol haline gelen “We will meet again” (Yeniden Buluşacağız) şarkısına atıfla “Dostlarımızla yeniden buluşacağız, ailemizle yine bir araya geleceğiz, yine görüşeceğiz” demişti.

Bundan bir ay sonra İkinci Dünya Savaşı’nın sonunu müjdeleyen Zafer Günü’nün (V day) 75. yıldönümünü kutlayan ikinci konuşmasını yaptı. Geçen yılki konuşmasında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılış sürecinin başlamasına ağırlık veren Kraliçe, bu yılki Noel hitabında ağırlıkla corona virüsü salgınına değindi.

İngiltere sınırında bekleyen şoförlerin corona testi pozitif çıktı İlginizi Çekebilir İngiltere sınırında bekleyen şoförlerin corona testi pozitif çıktı İngiltere TIR şoförlerini konuşuyor... Mutasyon kuyruğunda Türk kahvaltısı İlginizi Çekebilir İngiltere TIR şoförlerini konuşuyor... Mutasyon kuyruğunda Türk kahvaltısı Kraliçe II. Elizabeth'in uzun yaşam sırları ifşa oldu İlginizi Çekebilir Kraliçe II. Elizabeth'in uzun yaşam sırları ifşa oldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Avrupa Birliği BBC Türkçe Corona dizi Dünya Fransa İngiltere Noel tatil TÜRKÇE
Loading...