Sözcü Plus Giriş

Rusya’dan İdlib açıklaması: Mücadeleyi bırakacak değiliz

Rusya'dan İdlib'le ilgili kritik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Avrupa'nın mülteci krizini çözmek için terörle mücadeleyi bırakacak değiliz" dedi.

Sozcu.com.tr
15:12 -
Rusya’dan İdlib açıklaması: Mücadeleyi bırakacak değiliz

Türkiye ve Rusya arasında krizin tırmandığı nokta olan İdlib’de sıcak gelişmeler yaşanıyor. TSK, bugün Esad rejimine ait bir savaş uçağını düşürürken, Moskova cephesinden bölgeyle ilgili yeni açıklamalar geldi.

İlk olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Finlandiyalı mevkidaşıyla Helsinki’de yaptığı görüşmede konuya değindi. Lavrov, gazetecilerin Türkiye’nin sınırı açmasıyla ilgili sorusu üzerine, Avrupa’nın mülteci krizini çözmesi için Rusya’nın terörle mücadeleden vazgeçemeyeceğini söyledi.

‘2020’DE 35 BİN MÜLTECİ GEÇTİ’

Lavrov’un sözlerinin hemen ardından Rusya Savunma Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. 2020’nin başından bu yana Suriye-Türkiye sınırından en fazla 35 bin mültecinin geçtiğini öne süren bakanlık, Batılı ülkelerin sayıyı çarpıtarak fazla gösterdiğini savundu.

Bakanlık, İdlib’deki çatışmalar nedeniyle yaklaşık 200 bin kişinin de Türkiye-Suriye sınırı yakınlarında olduğunu ifade etti.

Reuters’ın haberine göre Birleşmiş Milletler, Aralık ayından bu yana 1 milyonu aşkın insanın Türkiye’nin güney sınırında yer değiştirdiğini belirtiyor.

İLGİLİ HABERTSK Suriye uçağını düşürdüTSK Suriye uçağını düşürdü

 

İLGİLİ HABERPutin'den İdlib saldırısı açıklaması: Türk askerleri çıkmamalıydıPutin'den İdlib saldırısı açıklaması: Türk askerleri çıkmamalıydı
Son güncelleme: 15:47 12.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more