Sözcü Plus Giriş

Kış lastiği satışları ve fiyatları düştü

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Kırıkkale’de, kış koşullarının yaşanmaması nedeniyle kış lastiği satışlarında yarı yarıya düşüş yaşanıyor. Bazı sürücüler de kış lastiği yerine 4 mevsim lastik tercih ediyor.

Güncellenme: 09:58, 19/01/2020
Kış lastiği satışları ve fiyatları düştü

Kırıkkale'de sanayi sitesinde lastik satışı yapan Özgür Kapucu, kış koşullarının yaşanmaması nedeniyle kış lastiği satışlarında önceki yıllara oranla düşüş yaşandığını söyledi. Bazı sürücülerin de kış lastiği yerine 4 mevsim lastik tercih ettiğini aktardı.

Kar yağmaması kış lastiği satışlarını düşürdü. (Fotoğraf: İHA)

“GÜNEŞ NEDENİYLE İŞLERİMİZ YARI YARIYA DÜŞTÜ”

Kar yağmadığı için kış lastik satışlarının durduğunu belirten Kapucu, şunları kaydetti:

“Zorunlu lastik kullanım zamanında 1 Aralık öncesi işlerimiz baya yoğundu. Ticari araçlar taktırmak zorunda. Valiliğin emriyle normal araçlar da taktırmak zorunda ama bizim burada öyle bir şey şu anda yok. Şu anda biraz güneş çıkması nedeniyle satış oranları yaklaşık yarı yarıya düşmüş oldu. Sezon zamanına bakarsak kar yağmadığı için işimiz durdu. Ama sezonu güzel atlattık çok şükür, şu anda sakin. İnsanlar arabaya binmek zorunda kalanlar, uzak yere gitmesi gerekenler oluyor. Aniden bir işi çıkıyor; düğünü, bayramı, cenazesi derken böyle konularda taktırmak isteyenler için stoklarımızda her zaman lastiklerimiz mevcut.”

Özgür Kapucu (Fotoğraf: İHA)

“4 MEVSİM LASTİK KIŞ LASTİĞİNİ ETKİLEDİ”

“İklim haliyle farkı bir boyuta geçiyor” diyen Kapucu, “Dünya yaşlandı. İnsanlar gibi dünya da yaşlandı. İklim değişiklikleri her şey bir birini etkiliyor. Mevsimler değişiyor. Her şey değişiyor. Tabi insanlar lastik alacaksa da alsam mı? Almasam mı? 4 mevsim diye bir lastik çıktı. Karda buzda idare ediyor. Yazın idare ediyor. Ama kış lastiğinin yaptığı işi yapamıyor. O da farklı bir boyut, bunun da etkisi var” dedi.

Ticari araçlar için kış lastiği zorunluyken şahsi araçlarda karar il valiliklerine bırakıldı. (Fotoğraf: İHA)

“KAR LASTİĞİ DEĞİL DE, KIŞ LASTİĞİ DİYE DÜŞÜNSÜNLER”

Sürücülere önerilerde bulunan Kapucu, “Sürücü arkadaşlara şunu diyorum. Yani kar lastiği değil de, kış lastiği diye düşünsünler. Şu anda mont ile geziyoruz. Bu havada eksi 5 ile artı 5 derecede kış lastiği dediğimiz lastik fren mesafesi olarak, viraj tutuşu olarak mükemmel derecede iyidir. Mesela bazıları var ‘ben çok iyi şoförüm' diyor. Tamam, ‘çok iyi şoförsündür' ama kar lastiği olmadan arabanın bakımları düzgün olmadan şoför tek başına hiçbir şey yapamaz” diye konuştu.

Fotoğraf: İHA

“KESİNLİKLE TAVSİYE EDİYORUZ”

Kapucu, “Kışın yol tutuşu açısından kış lastiğini tavsiye ediyoruz. Frene bastığınızda gizli buzlanmada viraj tutuşunda kış lastiğinin çok büyük bir önemi var. Yazın sıcağında yazlık lastik sertleşiyor. Kış lastiğinin de kışa özel bir tasarımı var. İçindeki silika maddesi daha fazla silika maddesi daha fazla olduğu için damarları 7 milimetre aşağı kadar kesik. Damarların hepsi çalışmaya geçiyor ve buzun üstünde arabayı durdurabiliyor. Gizli buzlanma da arabanın dengesini bozmuyor. O nedenle kış lastiğini kesinlikle tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

İlginizi ÇekebilirAraba lastikleri nasıl saklanır?Araba lastikleri nasıl saklanır?

“ALACAKLAR İÇİN FIRSAT ZAMANI”

Kışlık lastik fiyatlarının uygun olduğunu anlatan Kapucu, “Lastik fiyatlarına diğer ürünlere bakarak zam gelmedi. Her ürüne müthiş derecede zam geldi. Ama lastik sektöründe zam konusu değil. Bir de şu anda imalattan satış olduğu için yazlık lastiklerden daha ucuz şu anda kış lastikleri. Kış lastik alacaklar için tam bir fırsat zamanı” dedi. (İHA)

Yayınlanma Tarihi:09:46,