Sözcü Plus Giriş

YHT Seferleri yeniden başladı!

Covid-19 tedbirleri kapsamında ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri yeniden başladı. Bu sabah ilk seferini yapan Eskişehir-Ankara treninde yolcular sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde çapraz sistemle oturdu.

07:19 -

Tüm dünyayı etkileyen corona virüsü tedbirleri kapsamında 28 Mart'ta durdurulan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri bu sabah yeniden başladı.
İlk tren sabah Ankara garından İstanbul'a hareket ederken, Eskişehir'den de ilk tren Ankara'ya hareket etti.

FOTO: İHA

İZİN BELGESİ VE MASKE ZORUNLU

YHT seferlerine getirilen yeni kurallara göre, yolcular HES kodu ve valiliklerden seyahat izin belgesi alarak yolculuk yapabilecek. Seyahatlerde personel ve yolcuların maske takması da zorunlu hale getirildi.

Tren içinde sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde çapraz sistemle oturulacak. Ayrıca yolculara yiyecek ve içecek ikramı da yapılmayacak. Düzenlenen her seferin ardından corona virüsü tedbirleri kapsamında dezenfekte çalışması yapılacak.

FOTO: İHA

“ÜCRETLERDE ARTIŞ YOK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil  Karaismailoğlu, corona virüsü salgını nedeniyle durdurulan tren seferlerinin yeniden başlatılması dolayısıyla Ankara YHT Gar’da düzenlenen törene katıldı.

Burada konuşan Karaismailoğlu, corona virüsü tedbirleri nedeniyle geçici bir süre ara verilen yüksek hızlı tren seferlerinin, normalleşme süreciyle birlikte, yeniden başlatıldığını söyledi.

“TRENLERDE YEMEK VE BÜFE HİZMETİ VERİLMEYECEK”

YHT ile seyahat etmek isteyen vatandaşlardan bilet alabilmek için geçerli HES Kodu ve seyahat izin belgesi isteneceğini anımsatan Bakan Karaismailoğlu, vatandaşların HES Kodlarını Sağlık Bakanlığının mobil uygulamasından ya da SMS ile alabileceklerini hatırlattı.

Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

* HES kodunun geçerli olduğu tespit edildiğinde ise bilet satışı yapılabilecek. Giriş-çıkış yasağı bulunan illerimize seyahat için verilen ‘Seyahat İzin Belgesi’ ise trene binişte görevlilerimiz tarafından kontrol edilecek.

* Yüksek hızlı trenlerimizi yüzde 50 kapasiteyle çalıştıracağız. Bilet fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir

* Bu belgeyi ibraz edemeyenlerin veya belgeleri geçersiz olan bilet sahiplerinin seyahati iptal edilecek. İstasyonlarda ve bilet kontrol noktalarında hastalık belirtisi gösteren yolcularımız kesinlikle trene alınmayacak, bilet ücretleri kesintisiz iade edilecek.

* Her yolcunun biletine ait koltukta oturması sağlanacak ve yer değişimlerine izin verilmeyecek. Seyahat sırasında Covid -19 belirtileri gösteren yolcularımız, trendeki izolasyon bölümüne alınarak uygun olan ilk istasyonda sağlık görevlilerine teslim edilecek.

* Trenlerimizde Covid-19 riskine karşı yemek ve büfe hizmeti verilmeyecek. Tüm bu önlemlerin yanı sıra gar, istasyon ve trenlerimizde hizmet veren tüm personelimizin salgın riskine karşı uygun koşullarda hizmet vermesi sağlanacak.

* Trenlerimizin her sefer öncesinde ayrıntılı temizliği ve hijyen işlemleri yapılacak. (DHA)

Son güncelleme: 09:41 28.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more