Nero’nun öldürülmesine ABD’li şirket sessiz kalmadı

Nero isimli kurt köpeğini silahıyla öldüren Berg Elektrik Genel Müdürü A. E.’ye en dikkat çeken tepki ABD’den geldi. ABD’li Eeton Corporation şirketi, Türkiye'de bayisi olan Berg Elektrik ile iş ilişkisini sonlandırdığını duyurdu. Öte yandan A. E. korkunç olayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. A. E., açıklamada asıl mağdurun kendileri olduğunu ve olaydan dolayı büyük üzüntü yaşadıklarını ifade etti.

Nero’nun öldürülmesine ABD’li şirket sessiz kalmadı

Berg Elektrik Genel Müdürü A. E.'nin geçen hafta İstanbul'da Nero isimli bir köpeği silahıyla vurarak öldürmesi Türkiye'de infiale neden olmuştu. Olayın sosyal medyada tepkiyle karşılanmasının ardından köpeği öldüren A. E.y'e belki de en sert tepki ABD’den geldi.

A. E.’nin sahibi olduğu Berg Elektrik’le çalışan ABD’li Eaton Corporation, firmayla iş ilişkisini sonlandırma kararı aldı. Eaton'ın resmi sosyal medya hesabından hem Türkçe hem de İngilizce bir açıklama yapıldı.

Açıklamada “Berg Elektrik Genel Müdürü A. E. ile ilgili gelişen olayın farkındayız ve bu bayi ile olan iş ilişkimizi sonlandırma kararı almış bulunuyoruz” denildi.

NERO NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

İstanbul Sarıyer Yeniköy Mahallesi Özgürlük Sokak'ta oturan C. Ö. ve eşi D. Ö., 5 yaşındaki Alman Kurdu cinsi ‘Nero' isimli köpeklerini B. Ö.'ye emanet etti.

25 Temmuz akşamı B. Ö. Nero'yu gezdirmeye çıkardı. İddiaya göre tasmasız dolaştırılan Nero'dan rahatsız olan A. E. ve eşi, B. Ö.’yü tasma takma konusunda uyardı. Aralarında tartışma çıktıktan sonra Nero ve B. Ö. evin bahçesine girdi.

 

BAHÇEYE GİRMEYE ÇALIŞINCA…

Bahçe içerisine girmeye çalışan A. E. ve eşi, B. Ö. ile tartışmaya devam etti. Tansiyonun yükselmesi üzerine bahçe kapısını zorlayan S. E., karşısına çıkan Nero'yu darp etti. Bunun üzerine Nero, S. E.'nin dizini ısırdı. Bu sırada A. E. belinden çıkarttığı silah ile iki el Nero'ya ateş etti.,

BU İLK OLAY DEĞİL İDDİASI

Kanlar içerisinde yere yığılan Nero yaşamını yitirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, çevrede incelemede bulundu. Köpeğin sahibi D. Ö., “Herkesin tanıdığı bütün mahallenin sevdiği bir köpekti. Silahı belinde hazır olan A. E. son derece hızlı ve soğuk kanlı bir şekilde 2 el ateş etmiştir. Bu olay tasarlanarak yapmıştır” dedi.

İddiaya göre A. E. 2013 yılında da yine aynı sokakta ikamet eden Z. Ö.'ya ait olan bir köpeği otomobiliyle ezerek öldürdü. A. E. ise, komşusu tarafından ortaya atılan bu iddianın gerçek olmadığını dile getirdi.

A. E.’DEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Berg Elektrik Genel Müdürü A. E. yazılı bir açıklama yayınladı. Olaydan dolayı üzgün olduklarını ifade eden A. E. “Geçtiğimiz Cumartesi bizi kahreden üzücü bir olay yaşandı. Yaşadığımız olayın iç yüzünü bilmeden sosyal medyada yapılan linç üzüntümüzü ve mağduriyetimizi kat kat arttırdı” ifadelerini kullandı.

Eşinin ısırılan bacağının fotoğrafını ve karakolda verdiği ifadeyi yazılı açıklamaya ekleyen A. E. şunları kaydetti: “İki yaşındaki bebeğimize 5 metre mesafede azgın bir kurt köpeği eşimin dizini parçaladı. Bir bebek ve hanımın olduğu ortamda ısırmaya yatkın kurt köpeğini serbest bırakmanın sonuçlarını aşağıda gördükten sonra, lütfen esas mağdurun kim olduğuna siz karar verin…”

“OLAY İKİ AŞAMADA OLMADI”

Olayın iki aşamada değil spontane ve 15 saniye içinde gerçekleştiğini iddia eden A. E., olayı şu sözlerle aktardı:

* Bakıcı kızın bağlamayı reddettiği köpek aniden bahçe kapısından dışarı çıkarak eşimi feci şekilde ısırmaya başladı. Çok iri kurt köpeğinin eşimi ısırmayı sürdürmesi üzerine öncelikle korkutmak amacıyla belimdeki ruhsatlı silahımla bir el köpeğin yanına ateş ettim.

* Köpeğin hiçbir şekilde ısırmayı bırakmadığını ve saldırısını sürdürdüğünü görünce, duyduğum derin endişe ve korku ile saldırıyı durdurmak için -öldürme kastı olmadan- silahı köpeğe yönelttim.

“KORKU İLE HAREKET ETTİM”

* Eşimi vahşice ısırmasının yanı sıra arkamda olan 2 yaşındaki oğlumun ne durumda olduğunu bilmediğimden, köpeğin bebeğime de saldırma ihtimali olduğunu düşünerek duyduğum korku ile hareket ettim.

Olay anında Marmaris'te olan köpeğin sahipleri büyük bir sorumsuzlukla birisi de yasaklı bir tür olan Dogo Argentina türü üç kocaman köpeği bir kıza ve annesine bırakıp tasmasız gezdirterek bu olaya sebebiyet verdiler.

“15 SANİYE GECİKSEM…”

* Halen biz de hayvansever aile olarak iki tane köpek bakıyoruz. Ama asla çocuğun olduğu ortama köpeği serbest bırakmıyoruz.

* Başkasının hakkının başladığı yerde kendi hakkımızın bittiğini anlayamayan arkadaşların tek taraflı haksız suçlamalarına lütfen itibar etmeyin.

* Şuna inanın; eğer 15 saniye gecikseydim eşim ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum olurdu. Siz veya eşinize böylesi bir saldırı olsa ne yapardınız?