Sözcü Plus Giriş

Türkiye deprem haritası ve deprem fay hatları tablosu!

Türkiye'de dün akşam meydana gelen Elazığ ve Malatya depremleri büyük kayıplara neden oldu. Ülkenin çeşitli bölgelerinde ise artçı depremler devam ederken, deprem fay hatları haritası incelenmeye başlandı. İşte AFAD'ın Türkiye deprem haritası ve ayrıntılı bilgiler.

14:21 -
Türkiye deprem haritası ve deprem fay hatları tablosu!

Elazığ’da 6,8 şiddetinde meydana gelen depremin ardından göçük altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürüyor. Tüm Türkiye Elazığ ve Malatya depremleri sonrasında bölgeye maddi manevi desteklerini sürdürüyor. Peki Türkiye’nin deprem ve fay hatları haritasına göre en düşük ve en yüksek tehlikeli bölgeler nereler? İşte Türkiye deprem haritası ve detaylı açıklamalar.

TÜRKİYE DEPREM VE FAY HATLARI HARİTASI

AFAD tarafından hazırlanan 2018 Türkiye Deprem Tehlikesi haritası.

FAY NEDİR

Yerkabuğundaki çeşitli ölçekteki kayma yüzeyleri, (üzerinde deprem olan ve hareket eden iki levha yada levhacık arasındaki ara yüzey) FAY olarak adlandırılır.

Diri Fay: Son Tarihsel dönemde deprem oluşturmuş olan tüm faylar diri fay olarak isimlendirilir. Bu fayların dirilikleri sadece yazılı tarihsel kataloglardan değil aynı zamanda tarihi yapıları etkileyen faylanma işaretlerinden de anlaşılabilir. Genç kuvaterner çökellerini (2 milyon yıldan daha yaşlı olmayan) kesen faylar, ötelenmiş genç akarsu yatakları, ötelenmiş akarsu – denizel sekiller, basınç sırtı yada çöküntü gölcükleri, uzamış sırtlar gibi genç morfolojik şekiller oluşturmuş faylar, diri faylardır.

FAY TÜRLERİ

Dogrultu Atımlı Fay

Bu tür fay düzlemleri, yeryüzünde 90 dereceye yakın dik bir konumda olan ve yerin içine doğru hafifçe eğimlenen yalnızca yatay atımın oluşturduğu yanal atımlı faylardır. Bu faylar, atımlarina öre sağ ya da sol yönlü olabilirler. Kuzey Anadolu Fayı, sağ; Doğu Anadolu Fayi ise sol yönlü doğrultu atımlı faylardir.

Normal Atımlı Fay

Bu tür faylarda fay düzleminin bir tarafindaki blok yükselirken diger tarafındaki düşerek uzaklaşır. Burada hareket yine göreceli olarak gelişmektedir. Bir başka değişle, bir blok yükselirken diğeri yerinde durabilir yada bir taraf yerinde dururken diğer taraf düşebilir. Örneğin; 1970 Gediz ve 1995 Dinar depremi ile ilgili faylar bu türden normal atımlı faylardır.

Ters Atımlı Fay

Bu tür faylar da düşey atımlı faylar olup, yalnizca fay düzlemi boyunca hareket eğim yönüne göre ters yönde olmakta ve bloklar birbirine göre yaklaşmaktadır. Örneğin; 1975 Lice depremi ile ilgili faylar ters atımlı faylardır.

Verev (Oblik) Atımlı Fay

Fay düzlemi boyunca ortaya çıkan hareketin hem düşey hem de yatay yönde olduğu faylardır.

İLGİLİ HABERKandilli Rasathanesi'nin görevi nedir? Deprem Araştırma Enstitüsü ne iş yapar?Kandilli Rasathanesi'nin görevi nedir? Deprem Araştırma Enstitüsü ne iş yapar?
Son güncelleme: 14:54 25.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more