Bilim Kurulu Üyesi Kara: Dünyada grip aşısında sıkıntı olacağı kesin

Dünyayı sarsan corona virüsü salgını ile mücadele sürerken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan endişelendiren bir başka açıklama geldi. Kara, salgının boyutlarının bu kadar büyük olması nedeniyle bu yıl dünya genelinde grip aşısı talebinin karşılanmasında da sıkıntı yaşanacağını dile getirdi. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, SARS CoV2 virüsünün ortaya çıkmaya başlamasıyla beraber zatürre ve grip aşısının önerilmeye başladığını dile getirdi.

DHA’nın haberine göre; “Ne zatürre aşısı ne grip aşısı Covid tablosunda bizi koruyor” diyen Prof. Dr. Kara, şunları dile getirdi:

* Ama şöyle bir özelliği var; Covid’deki en büyük problem akciğerlerin hasar görmesi, akciğerlerimizin zedelenmesi. Gripte, zatürrede pnömokok mikroorganizması bakterisi de akciğerlerde hasar yaratıyor.

* O nedenle de bizim onları azaltıyor olmamız öbür taraftan Covid’in etkisini azaltmamızı sağlıyor. Bu bakımdan bu iki aşı da çok önemli. Ama zatürre aşısını herkesin yaptırması gerekir mi? Belirli risk gruplarımız var. O grupların bu aşıyı olması gerekiyor.

‘RİSK GRUBUNUN BU AŞIYI OLMASINDA FAYDA VAR’

Zatürre aşısını Türkiye’nin çocukluk çağında rutin olarak 15 yıldır uyguladığını ifade eden Ateş Kara, şöyle konuştu:

* Bu sayede çocuklarda zatürre, menenjit çok ciddi azaldı. Bu aşıyla çok büyük bir başarı elde ettik. Çocuklardaki azalma yetişkinlerdeki azalmayı da sağladı.

* O yüzden çocuklara şu anda zatürre aşısı uygulanması gerekmiyor. Ama risk grubunda olan, altta hastalığı olan, akciğer hastalığı, kalp hastalığı olanların, yaşı büyük olanların ve böyle bir hastalığı olanların bu aşıyı olmalarında fayda var.

EKİM AYINA KADAR AŞI YOK
Grip aşısının tedarik edilmesinde sıkıntı yaşanacağına dair bir açıklama da CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın'dan geldi. Daha önce 3 firma tarafından ithal edilen grip aşısının geçen yıldan bu yana tek firma tarafından tedarik edildiğini belirten Aydın, 'bu nedenle geçen yıl talebin sadece yüzde 10'u karşılanabilmişti' dedi. Bu yıl ekim ayı başına kadar aşının Türkiye'ye gelmeyeceği ve benzer sıkıntıların yaşanacağının öngörüldüğünü kaydeden Aydın, 'Zaten coronodan dolayı önümüzdeki süreç aşırı derecede zor geçecek bir de grip aşısının bulunamaması süreci daha da zorlaştıracak' dedi. 1950'li yıllarda aşı üreten bir ülkeyken bugün grip aşısının dahi yurt dışından ithal etmek zorunda kalındığına dikkat çeken Aydın, yetkililerin bir an önce devreye girmesi gerektiğini dile getirdi. (HALİL ATAŞ/BURSA)

“TALEP KONUSUNDA SIKINTI YAŞANABİLİR”

Grip aşısının da benzer şekilde Türkiye’de tanımlanmış risk grubu, çevresinde yüksek riskte olanlara öncelikli olarak uygulanması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kara, şunları kaydetti:

* Grip aşısının üretimi diğer aşılardan biraz farklı her sene yıllık olarak planlanıyor. Bu planlamayı şöyle söylemek lazım; eylül, ekim ayında yapılıyor, genellikle ocak, şubat ayında da aşının üretim süreci başlıyor.

Covid salgınının boyutlarının bu kadar büyük olmasının da mart, nisan, mayıs ayı gibi görüldüğünü düşünürsek bu sene dünya genelinde grip aşısıyla ilgili bir miktar talebi karşılama konusunda sıkıntı olacağı kesin. Bu sıkıntıyı ülkemiz de yaşayabilir.

“RİSK GRUBU VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÖNCELİKLİ OLMALI”

Prof. Dr. Kara, burada önceliklendirmenin önemli olduğuna işaret ederek, şunları dile getirdi:

* Öncelikle çok yüksek riski olan ve hem Covid’den hem gripten etkilenme ihtimali en yüksek olanlara öncelik vermemiz gerekiyor.

* Aşılarla ilgili ‘herkesin yaptırmasına lüzum yok’ dememek lazım; ama ilk önceliği en yüksek riski olan hem yaşı büyük hem de altta problemi olan büyüklerimize vermemiz gerekir.

* Belki ondan sonra da sağlık hizmetinde çalışacak ve özellikle de ön safhada çalışacaklara, acillerde, Covid hastalarına bakacak hasta sayısında çok artış olacağı zaman bizim çok ihtiyaç duyacağımız sağlık personeline vermemiz gerekir.

* Böyle bir önceliklendirmeyle gidilmesi gerekecektir. Bütün dünyada da benzer şekilde olacaktır.

aydın Bilim Bursa CHP Corona Dünya Ekim ayı Erkan Aydın Grip Mayıs ayı Sağlık Sağlık Bakanlığı Türkiye