Kongre baskınından bir hafta sonra Trump’ın azli için toplandılar

ABD Başkanı Donald Trump yanlıları tarafından ABD'de Kongre Binasının basılmasından tam bir hafta sonra, aynı binada bu kez ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Trump'ın azlini oylamak için bir araya geldi.

Kongre baskınından bir hafta sonra Trump’ın azli için toplandılar

ABD’nin 231 yıllık tarihinde ilk kez, bir ABD Başkanı hakkında ikinci kez görevden azil kararı verildi. Trump’ın azli konusunda kabul edilen tasarı, “hükümete karşı isyana teşvik” suçlamasını içeriyor.

6 Ocak’ta Washington’da çıkan olayların Trump’ın konuşmasının ardından gerçekleştiği Demokratlar tarafından sürekli belirtiliyor. Tasarı şimdi Senato’ya gönderilecek ve burada Trump’ın suçlu olup olmadığına yönelik bir yargılama gerçekleştirilerek oylama yapılacak.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Joe Biden’ın 20 Ocak’ta görevi devralmasından önce gerçekleşmesi beklenmeyen bu süreç belirsizliklerle dolu olsa da, bunun siyasi sonuçları hakkında şimdiden kafa yormak mümkün.

Yaklaşık bir yıl önce, ABD Temsilciler Meclisi ilk kez Trump’ın görevden azledilmesini kabul etmişti. Bu durum, tek bir Cumhuriyetçi üyenin bile oyu alınmadan gerçekleşmişti.

İkinci oylamada ise 10 Cumhuriyetçi üye partisinden farklı bir yolu tercih ederek tasarıya destek verdi. Cumhuriyetçiler Washington’da yaşanan olaylara ilişkin açıktan kınama mesajları da yayınladı.

Eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin kızı Liz Cheney bu isimlerden biri oldu. Azil tartışmalarında Demokratlar tarafından sıklıkla referans gösterilen mektubunda Cheney, “Hiçbir ABD Başkanı, görevine ve Anayasa’ya bağlılığına bu ölçüde ihanet etmemişti” ifadelerini kullandı.

Foto: Reuters

“CUMHURİYETÇİLER, TRUMP DEFTERİNİ KAPATSIN”

New York Times gazetesi, Cumhuriyetçilerin ABD Senatosu’ndaki lideri Mitch McConnell’ın, Trump’ın azledilme eşiğine gelmesinden “memnuniyet duyduğunu” ve partinin Trump defterini kapatmasını umduğunu aktardı.

Daha önceden yargılama sonuçlanana kadar karar vermeyeceğini söyleyen Senatör McConnell’ın normalde “ketum” bilinen ofisinden gelen bu sinyaller sürpriz olmadı. Parti içindeki mücadelede taraflar belirginleşmeye başladı.

Temsilciler Meclisi’ndeki bölünme, önümüzdeki günlerde Cumhuriyetçiler için bir tercih yapmayı gerektiriyor. Bir tarafta, 2016’da Beyaz Saray ve Kongre’yi kazandıran ancak 2020’de ikisini de kaybeden bir seçmen koalisyonu yaratan “Trump usülü siyasete” bağlılığın sürmesi var. Diğer tarafta ise Trump’ın hararetli ve retoriğe dayanan tarzından sıyrılan ancak belirsiz bir gelecek var.

TRUMPİZM AZLEDİLDİ

Washington’daki olaylardan saatler sonra, Demokratlar hem ABD demokrasisine hem de kendi yaşamlarına kast ettiğini düşündükleri bu isyan girişimini tetikleyen Trump’a en iyi nasıl yanıt verilebileceği sorusuyla tartışma başlatmıştı. Ardından Demokratlar, görevde son haftasına girmesine rağmen Trump’ı ikinci kez azletmenin en etkili hamle olduğuna karar verdi.

Ancak bu hamle yalnızca Trump’ın azledilmesini içermiyor, “Trumpizm”i bir bütün olarak hedef almış oluyorlar. Azil tasarısında, Trump’ın Kasım ayındaki seçim sürecini bütünüyle baltalamasını içeren birkaç aylık sürece gönderme yapılıyor. Üstelik Temsilciler Meclisi’nde yapılan konuşmalarda, Trump’ın başkanlığı süresince takındığı tavır ve Kongre’deki Cumhuriyetçi üyelerin Trump söylemini izlemesi hedef alındı.

Trump ve Trumpizm’den ayrılmak isteyen Cumhuriyetçiler olmasına rağmen, Demokratların bir kısmı Trump’ı ve geçen haftaki kalkışmayı tüm Cumhuriyetçi Parti’ye ayak bağı etme arayışında.

Foto: Reuters

ABD HALKI NE DİYOR?

Kamuoyu araştırmalarına göre, Trump’ın partide hala ciddi bir desteği alabildiği görülüyor. Ancak geçtiğimiz haftalarda yaşananlar, zaten koltuğunu yitirmiş olan Trump’a son darbeyi indirmek isteyen düşmanlarını güçlendirecek. Yani Trump, her zamankinden daha büyük bir risk altında.

Son beş yıldır, kendisiyle ilgili kehanetlerde bulunanların analizlerinin yanlış olduğunu kanıtlayan Trump, başka siyasetçileri çoktan devirecek skandallardan ve tartışmalardan gücünü koruyarak çıktı.

BIDEN’I ZOR GÜNLER BEKLİYOR

ABD’nin 46. Başkanı seçilen ve 20 Ocak’ta görevi revralacak olan Joe Biden, her gün 4 binden fazla ABD’linin yaşamına mal olan ve ekonomiyi gittikçe zorlayan Covid-19 salgınıyla boğuşmak zorunda. Senato, Trump’ın azledilmesi süreciyle uğraşırken Biden’ın farklı gündemleri olacak.

Cumhuriyetçiler, azil sürecinin, “iyileşmeye ihtiyaç duyan” Amerikan ulusunu biraz daha ayrıştıracağı uyarısını yapıyor. Bu durumun, Biden’ın vadettiği “ülkeyi birleştirme” hedefini zorlaştıracağı kanaatindeler.

Azil süreci, başkanlığının ilk günlerinde Biden için gerçek pratik zorluklar ortaya çıkarabilir. Trump hakkındaki yargılamaya odaklanan Senato, Biden’ın “ilk 100 gün” hedeflerine odaklanmakta güçlük yaşayacaktır. Biden’ın yeni görevlendirmelerinin onaylanmasında yaşanabilecek gecikmeler de federal hükümetin yönetimini Biden açısından zorlaştırabilir.

Biden’ın talebi, Senato’nun Trump’ın yargılanma sürecine yarı zamanlı mesai ayırması ve yeni dönemin görevlendirmelerine de mesai harcaması oldu. Ancak bu planın Cumhuriyetçi ya da bağımsız Senato üyeleri tarafından benimseneceğinin garantisi yok.

Yeni başkanlar için ilk 100 gün, siyasi etkinin en yüksek düzeyde olduğu kritik bir süreç olmuştur. Biden’ın mesaisinin bir kısmının bu mücadeleye aktarılacağını söylemek mümkün.

Dünyanın gözü ABD'de! Trump'ın azil sürecini başlatacak madde kabul edildi İlginizi Çekebilir Dünyanın gözü ABD'de! Trump'ın azil sürecini başlatacak madde kabul edildi ABD'de en yüksek can kaybı kayıtlara geçti İlginizi Çekebilir ABD'de en yüksek can kaybı kayıtlara geçti Trump azledilecek mi? İnce hesaplar... İlginizi Çekebilir Trump azledilecek mi? İnce hesaplar...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD ANAYASA BBC Türkçe beyaz Beyaz Saray Corona Donald Trump Joe Biden Meclis New York Reuters seçim TÜRKÇE
Loading...