Yoğun bakımdaki corona hastalarının % 80’i aşısız

Bilim Kurulu Üyesi Turan, “Önümüzdeki 2-3 hafta içinde sayıların giderek artacağı görülmekte. Bununla beraber yoğun bakım ihtiyacı da artacak” dedi.

Yoğun bakımdaki corona hastalarının % 80’i aşısız

Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan, Covid-19 vaka artışı ile birlikte hastanelerde tedavi gören hastaların yoğun bakım ihtiyacının da artmaya başladığını söyledi. Prof. Dr. Turan, “Önümüzdeki 2-3 hafta içinde sayıların giderek artacağı görülmekte. Bununla beraber yoğun bakım ihtiyacı da artacak. Hastanemizde de birkaç gün içinde yoğun bakım ihtiyacı artmaya başladı. Bu grup çoğunlukla aşısız gruptan oluşuyor. Yüzde 80'in üzerinde aşısız bireyin yoğun bakım ihtiyacı var. Ciddi akciğer tutulumu ile geliyorlar. Türkiye genelinde de aşısız bireylerin yoğun bakım ihtiyacı oluyor. Hastalık çok ciddi çünkü” dedi.

‘AŞILI GRUPTA ÇOK AZ'

Prof. Dr. Sema Turan, aşılı ve aşısız olan kişilerin klinikteki gidişatlarındaki farka ilişkin, “Aşı olan kişide klinik tablo bir miktar hafif seyrediyor. Yoğun bakım ihtiyacı olsa bile tedavi yanıtları iyi. Öte taraftan hiç aşı olmamış kişilerin klinik tablosu pandeminin diğer piklerinde gördüğümüz gibi şiddetli ve ağır geçiyor. Yüksek oksijen ihtiyacı duyarak yoğun bakımda yatıyorlar. Bu nedenle aşı çok önemli bir silah. Hastaneye yatış ve yoğun bakım ihtiyacı aşılı grupta çok az. Bunun nedeni de aşının etkisi” ifadelerini kullandı. (DHA)

Polonya'da corona aşı merkezi kundaklandı İlginizi Çekebilir Polonya'da corona aşı merkezi kundaklandı Covid hastanesi başhekimi: 'Yatan 10 hastanın 9'u aşısız, tek çare aşı' İlginizi Çekebilir Covid hastanesi başhekimi: 'Yatan 10 hastanın 9'u aşısız, tek çare aşı'
Ankara Bilim Corona istanbul Polonya Sağlık Türkiye