Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir kayanın altına kurulan 3 bin kişilik köy
Bir kayanın altına kurulan 3 bin kişilik köy
İspanya’da yaklaşık 3.000 kişinin yaşadığı Setenil de las Bodegas, Cadiz şehrinin kuzeydoğusunda yer alan Rio Trejo nehrinin aşındırdığı bir hat boyuna kurulmuş.
Seyahat 1 Ekim 2017 - 11:20

s2İnsanların burada tarih öncesi zamanlardan beri yaşadığı söyleniyor.

s3Çünkü aslında burada yaşamak için oldukça makul sebepler var.

s4Mesela baştan sona bir ev inşa etmek zorunda değilsiniz, bir ön cepheniz olması yeterli.

s5Üstelik bu evler yazın soğuk kalıyor, kışın da sıcaklığını koruyor.

s6Burada insanlar dev bir kayanın altında yaşasa da, çevredeki “normal” yerleşim bölgelerinden daha farklı yaşadıkları anlamına gelmiyor.

s7Hatta barları, restoranları, marketleri bölgenin en iyileri arasında sayılıyor. Özellikle balı, zeytinyağı, Endülüs şarabı ile meşhur.

s8Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça kalabalıklaşan bölgede, haftasonları neredeyse bütün kafelerin dolduğu söyleniyor.

s9Bölgenin adı, “Setenil de las Bodegas” zengin tarihinin bir işareti.

s10“Setenil” Latince ‘septem nihil’den yani ‘yedi kez hayır’dan geliyor. Dönemin egemen Katolikleri'nin bölgeyi Endülüs Emevileri'nden 7 kez almaya çalışmasından türemiş.

s11Setenil'de kayanın altındaki serin alanlar, üretilen yerel gıdaların geniş alanlarda saklanmasına izin verdiği için ismin ikinci kısmı Bodegas; yani Türkçe karşılığı ambar ekleniyor zamanla ve şu anki halini alıyor.