Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Eskişehir termik santrale karşı tek yürek
Eskişehir termik santrale karşı tek yürek
Eskişehir'de Bakanlar Kurulu kararıyla birinci derecede tarım arazisi ilan edilen Alpu Ovası'nda yapılması planlanan termik santrale karşı tepkiler sürüyor. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, santralle ilgili "Kimin aklıdır, nereden niçin nasıl karar verildi anlamakta güçlük çekiyorum. Eskişehirliler köylüsüyle kentlisiyle buna karşı çıkıyor. Umarım bu karardan vazgeçilir" dedi.
Sercan MERİÇ
Yaşam 7 Mart 2018 - 17:55

Anadolu’nun en düzenli şehirlerinden birisi olarak değerlendirilen Eskişehir, bir süredir Alpu Ovası’na yapılmak istenen termik santral tehlikesiyle karşı karşıya. Kentteki binlerce insan termik santralin yapımına karşı çıkıyor. Son olarak geçtiğimiz cumartesi günü İnönü Caddesi’nde buluştu ve İstasyon Caddesi’ne yürüyerek, “Termik santrale hayır” diye haykırdı. Eskişehirlilerin eylemine ise Eskişehirli Fehime Babadağ'ın konuşması damga vurdu. Eskişehirlilerin Fehime Teyze'si “Termik santral gelince havayı göremeyeceksiniz. Sularınız da kirlenecek. Bu termik santralı kurdurmayacağız. Gelecekteki yavrularımız için mücadele edeceğiz. Ben yeter yaşadım. Kazı yapmaya geldiklerinde ben kendim yatacağım önlerine. Yeter yaşadım” dedi.

Şehre 25 kilometre uzaklıkta yapılması planlanan termik santral, kentin verimli tarım arazilerinin yanı sıra, lületaşını da bitirebilir. Eskişehirliler, termik santralin yapılmasının planladığı yerin geçtiğimiz yılın Ocak ayında Bakanlar Kurulu tarafından birinci derecede tarım arazisi ilan edildiğini sık sık hatırlatsa da, şu ana kadar termik santralin iptaliyle ilgili olumlu bir gelişme yaşanmadı. Santral ayrıca pancar ve buğday üretiminin merkezlerinden olan bölgeyi de yok edecek.

Sözcü.com.tr’ye değerlendirmelerde bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, termik santralin zararlarını anlattı.

buyukersen

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen

‘ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM’

Büyükerşen, termik santral ile ilgili “Maalesef talihsiz bir girişim” diyerek, “Eskişehir’in burnunun dibinde verimli tarım arazileri var. Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Tarımdan başka hiçbir endüstriye tahsis edilemez’ denilen alanı bozacak bir girişim. Kimin aklıdır, nereden niçin nasıl karar verildi anlamakta güçlük çekiyorum. Eskişehirliler köylüsüyle kentlisiyle buna karşı çıkıyor. Umarım bu karardan vazgeçilir. İlla enerji üretilecekse çağdaş temiz enerjiler var. Onlara yönelik teknolojiler seçilir” dedi.

‘KENDİ ÜLKELERİNDE KAPATACAK, TÜRKİYE’DE KURACAKLAR’

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması kapsamında karbon emisyonlarının azaltılması için İtalya, Fransa, Hollanda, Portekiz, Belçika ve Baltık ülkelerinin kömürlü termik santrallerini 2020-2030 yılları arasında tamamen kapatma kararı aldığını hatırlatarak söze başladı.

kazimkurt

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt

‘DAHA PAHALIYA TÜKETİLECEK’

“O emperyalistler, kendi ülkelerinde kuramadıkları santralleri Türkiye’de kurmaya çalışıyorlar. Türkiye’de çok sayıda termik santral hamlesinin olmasının altında yatan neden budur” diyen Kazım Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fransa termik santralini kapatacak, ama o kömürü bir yerde değerlendirecek. O da Türkiye gibi az gelişmiş ve kendisini dünyada ciddi bir biçimde duruş sergileyerek kanıtlayamamış ülkelerde olacak. Sermaye o kömürü getirip burada satacak, elektrik üretecek ve kendisine alacak. Bu ciddi bir oyun. Bunu görmek lazım. Sağlık açısından da ekonomik açıdan da karlı değil. Bunu herkes biliyor. Bence hükümet de biliyor ama bilmemezlikten geliyor. Bu bir gelişme hamlesi değildir. Şöyle bir soru sormak lazım: Termik santral neden yapılıyor? Enerji ihtiyacını karşılamak için. Ancak, kendi milli ve yerli enerjimizi üreteceksek, normal şartlarda ne olması lazım? Piyasa fiyatlarının aşağı çekilmesi lazım. Halbuki bu santralden elde edilecek elektriğin kilowatt saati 20,15 kuruştan satılacak. Şu anda kaç para? 16,5 kuruş… Yani yerli ve milli santralimizle enerji üreteceğiz, ama bugün daha fazla fiyata tüketeceğiz. Niçin böyle bir şey oluyor? Fiyatın aşağı düşmesi gerekir. Ama, bu Türkiye’nin gördüğü zararı net bir biçimde ortaya koyuyor.”

Son güncelleme: 18:01 - 07.03.2018