Sözcü Plus Giriş

Bakan Işık’tan ‘dinleme’ açıklaması!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kriptolu telefonlara yönelik yapılan incelemede 5 kişinin görevinden alındığını duyurdu.

13:33 -
Bakan Işık’tan ‘dinleme’ açıklaması!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamalarının ardından bu sabah, BİLGEM'deki kriptolu telefonlara bakan 5 kişinin izne ayrıldığını vurgulayan Işık, bu kişilerin kurumla, çalıştıkları mekanla irtibatlarının kesildiğini belirtti. Kriptolu telefonları kimin ve nasıl dinlediğinin teknik inceleme sonrasında ortaya çıkacağını dile getiren Işık, “Şu anda bildiğimiz şey kriptolu telefonların dinlendiği” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık gazeteciler yaptığı açıklamada “kriptolu telefonların” dinlenmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Özellikle 1 Şubat’ta Bilim Kurulu kararıyla görevine son verilen BİLGEM Başkanı'nın yerine atanan yeni Başkan Arif Ergin’e kesinlikle kriptolu telefonların incelenmesi talimatı verdiğini söyleyen Bakan Işık, bu incelemenin 3 fazlı yapılmasını istediğini vurguladı. Bakan Işık, bu talimatı dün vermediğini, yeni BİLGEM Başkanı göreve geldiğinde verdiğini ifade ederek, “O da bu sistemin güvenliğini, donanımını, ve yazılımını mutlaka bir incelemeye alacağız şeklindeydi. Dün Başbakanımızın açıklamasından sonra bu sabah, BİLGEM'deki kriptolu telefonlara bakan, bildiğim kadarıyla 5 kişi, izne ayrıldı. Kurumla, şu anda çalıştıkları mekanla irtibatları kesildi. Bu inceleme bitene kadar da, sonuç ortaya çıkana kadar da çalışmamız sürecek” diye konuştu.
İki çalışma yaptıklarını söyleyen Bakan Işık, bunların idari soruşturma açılması talimatı ve daha önceden verdiği teknik inceleme talimatının yoğunlaştırılması talimatı olduğunu vurguladı.
Bakan Işık ayrıca TÜBİTAK'ta görevden alınan personelin olduğunu da ifade ederken, Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu'nun da görevden alındığını dile getirdi.

“SES KAYITLARINI İLK DİNLEDİĞİMDE ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE MONTAJ OLDUĞUNU HİSSETTİM”

“Devlet yöneticilerini yeni bir telefon dağıtılmasının söz konusu mu?” şeklindeki bir soru üzerine Bakan Işık, bilgisi dahilinde böyle bir şey olmadığını dile getirdi.
“Başbakan Erdoğan ile Oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarının incelenmesi noktasında TÜBİATAK'ın devreye girmesi söz konusu mu?” şeklindeki bir soru üzerine Bakan Işık şunları söyledi:

“Arkadaşlar, ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir şekilde montaj olduğunu hissettim. Daha sonra detaylı baktığım zaman Başbakan Konya'da olduğu halde Ankara'da gibi gösterildiği, iki kişi konuşurken; birisi sessiz ve kısık sesle konuşurken, diğerinin bağırması psikoloji açıdan çok normal durum olmaz. Bu çok açık ve net bir montaj. Eğer başbakanlık, TÜBİTAK'tan böyle teknik bir inceleme isterse tabiki biz yaparız ancak teknik incelemeyi gerektirmeyecek kadar açık bir montoj olduğu ortada. Bunu, yani başka hiç bir teknik incelemeye tabi olmadan söyleyebiliriz. Dün Kılıçdaroğlu, ‘Bu ses Ağrı Dağı kadar gerçektir' dedi. Herhalde Sayın kılıçdaroğılu, Ağrı Dağı'nın Konya'da sanıyor. Bu kadar açık ve net montajı görmüyorsa, herhalde Ağrı Dağı’nın da yerini bilmiyordur diye düşünüyorum.”

“ŞU ANDA BİLDİĞİMİZ ŞEY KRİPTOLU TELEFONLARIN DİNLENDİĞİ”

Bakan Işık, “Kriptolu telefonların TÜBİTAK içinden dinlendiği şüphesi mi var?” şeklindeki soru üzerine, dinlemelerde pek çok yöntemin mümkün olduğunu vurguladı. “Şu anda bildiğimiz şey kriptolu telefonların dinlendiği” diyen Bakan Işıkn, kimin ve nasıl dinlediği noktasının teknik inceleme sonrasında ortaya çıkacağını söyledi. Teknik inceleme bitmeden bir şey söylemesinin mümkün olmadığını dile getiren Bakan Işık, şunları kaydetti:
“Bu dinlemenin pek çok yöntemi olduğunu, siz de teknik insanlara sorarsanız söylüyorlar. Bazı gazetelerde şöyle olmuştur, böyle olmuştur diye haberler var. Bunların hepsi ihtimaldir. Biz teknik incelemeyi niye yapıyoruz: Bu dinleme olmuş, kim yapmış bu dinlemeyi. Nasıl dinlenmiş. Ona bakacağız.”(ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:58 26.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more