Sözcü Plus Giriş

Rusya: Hazar’dan atılan füzeler için İran ve Irak ile mutabakat sağlandı

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, IŞİD hefeflerini vurmak için Hazar Denizi’nden atılan füzeler için İran ve Irak ile mütabakat sağlandığını bildirdi

Güncellenme: 11:46, 08/10/2015
Rusya: Hazar’dan atılan füzeler için İran ve Irak ile mutabakat sağlandı

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Suriye'de terör örgütü IŞİD hedeflerini vurmak için İran ve Irak'la mutabakat sağlanarak Hazar Denizi'nden füze atışı gerçekleştirildiğini söyledi. Hazar Denizi'nin güneybatısından atılan füzelerin, İran ve Irak hava sahası üzerinden Suriye'de IŞİD hedeflerini vurduğu belirtildi.

Basının sorularına cevap veren Peskov, “Evet kesinlikle doğru anlıyorsunuz. Rus Hazar Denizi askeri filosuna ait gemilerden atılan füzelerin geçmesi için daha önceden Tahran ve Bağdat'la mutabakat sağlandı.” dedi.

Çarşamba günü Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de IŞİD hedeflerinin Hazar Denizi'nde bulunan 4 savaş gemisinden fırlatılan füzelerle vurulduğunu açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Suriye'deki operasyonlarla ilgili bilgi veren Şoygu, “Sabah saatlerinde Hazar Denizi'nde bulunan 4 savaş gemisinde IŞİD hedeflerine 26 füze fırlatıldı. 11 ayrı hedef imha edildi. Kamu binaları zarar görmedi.” bilgisini vermişti.

Rus Bakan, Hazar Denizi'nden fırlatılan füzelerin bin 500 kilometre uzaktaki hedeflerin tamamını imha ettiğini söylemişti.

Putin de yaptığı değerlendirmede, bin 500 kilometre mesafeden Hazar Denizi'nden fırlatılan füzelerle IŞİD hedeflerinin vurulmasının Rusya Savunma Sanayi'nin ve askeri personelin başarılı seviyesini gösterdiğini ifade etmişti.

NATO: Türkiye'ye asker göndermeye hazırız

NATO: Türkiye’ye asker göndermeye hazırız