Sözcü Plus Giriş

2023’e kadar ‘borca battık’ yok

1 Ocak 2023 tarihine kadar kur farkından dolayı şirketlerin borca batık sayılmamasının önü açıldı. Yeni düzenlemede; "1 Ocak 2023 tarihine kadar sermaye kaybı veya borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararları dikkate alınmayabilecek." denildi

08:38 -
2023’e kadar ‘borca battık’ yok

Anonim ve limited şirketlerle sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin sermaye kaybı veya borca batık olma durumlarında uygulayacakları esaslar belirlendi. Düzenlemeye eklenen geçici maddeye göre, 1 Ocak 2023 tarihine kadar sermaye kaybı veya borca batık olma durumuna ilişkin yapılan hesaplamalarda, henüz ifa edilmemiş yabancı para cinsi yükümlülüklerden doğan kur farkı zararları dikkate alınmayabilecek.

GENEL KURUL TOPLANTIYA ÇAĞIRILACAK

Resmi Gazete’nin 15 Eylül tarihli sayısında yayımlanan ve Türk ticaret kanununun 376. maddesi kapsamında sermayenin kaybı veya borca batık olma durumlarında uyulacak esasları düzenleyen tebliğe göre, son yıllık bilançodan, sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının en az yarısının ya da üçte ikisinin zarar sebebiyle karşılıksız kaldığı anlaşıldığı takdirde yönetim organı, genel kurulu hemen toplantıya çağıracak.

Genel kurulun gündem maddeleri arasında, sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının karşılıksız kaldığı belirtilecek. Sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının en az yarısının karşılıksız kalması halinde yönetim organı, bu genel kurula uygun gördüğü iyileştirici önlemleri sunacak.

SERMAYE AZALTIMI YAPABİLECEK

Sermaye ile kanuni yedek akçeler toplamının en az üçte ikisinin zarar sebebiyle karşılıksız kalması halinde, toplantıya çağrılan genel kurul; sermayenin üçte biri ile yetinilmesine, sermaye azaltımı yapılmasına, sermayenin tamamlanmasına veya artırılmasına karar verebilecek.

Genel kurul, sermayenin üçte biriyle yetinmeye karar verdiği takdirde sermaye azaltımını kanunlar çerçevesinde yapabilecek.

Sermayenin tamamlanmasına karar verilmesi halinde her ortak zarar sebebiyle karşılıksız kalan tutarı kapatacak miktarda parayı vermekle yükümlü olacak. Her ortak, payı oranında tamamlamaya katılabilecek ve verdiğini geri alamayacak.

Genel kurul tarafından; sermayenin zarar sonucu ortaya çıkan kayıp kadar azaltılması ile birlikte eş zamanlı olarak istenilen tutarda artırımına karar verilebilecek.

SERMAYENİN EN AZ DÖRTTE BİRİ ÖDENECEK

Sermayenin azaltılması işlemi ile birlikte eş zamanlı sermaye artırımında artırılan sermayenin en az dörtte birinin ödenmesi gerekecek.

Şirketin borca batık durumda bulunduğu şüphesini uyandıran işaretler varsa, yönetim organı, aktiflerin hem işletmenin devamlılığı esasına göre hem de muhtemel satış fiyatları üzerinden bir ara bilanço çıkartacak.

Yönetim organı, ara bilânço üzerinden aktiflerin şirket alacaklarını karşılamaya yetmediğine karar vermesi ve tebliğle belirtilen tedbirleri almaması halinde şirketin iflası için mahkemeye başvuracak.

Sermaye kaybı veya borca batık durumda olan bir şirket, kaybolan sermayeyi karşılayabilecek tutarda serbestçe tasarruf edilebilen özvarlığa sahip bulunan bir şirket ile birleşebilecek.

REUTERS

İLGİLİ HABERDolar/TL ne kadar oldu? İşte yeni haftanın dolar rakamıDolar/TL ne kadar oldu? İşte yeni haftanın dolar rakamı

 

Son güncelleme: 11:35 17.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more