Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, çevrim içi düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısına müdahale eden bir İsrail savaş helikopterinin müzik festivalindeki sivilleri de vurduğuna yönelik haberlere ilişkin sorulan soruya Kirby, "Bu konuda herhangi bir spesifik bilgiye sahip değilim." yanıtını verdi.

Batı Şeria'daki yerleşimci şiddetine de değinen Kirby, oradaki Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerindeki artışın "kesinlikle kabul edilemez" olduğunu vurguladı.

Kirby, önlerindeki ilk görevin esirlerin serbest bırakılması olduğunu ve bu konuda çok sıkı çalıştıklarını kaydetti.

Esir takası konusunda da bir anlaşmaya varmaya çalıştıklarını dile getiren Kirby, olası bir anlaşmada güvenli geçişlerin saatler hatta günler alabileceğini söyledi.

İsrail'in güvenli bölgeleri hedef aldığına ilişkin soruyu Kirby, "(İsrail hükümeti) Operasyonlarını güneye taşımayı düşünüyor. Daha önce de söylediğimiz gibi bu tarz operasyonları desteklemiyoruz." diye yanıtladı.

Kirby, taraflar arası yapılacak olası esir anlaşması için İsrail savaş kabinesi ve Hamas tarafından bazı onayların alınması gerektiğini aktardı.

Bölgeye günde 500 yardım tırı geçişinin "barış zamanında bir standart" olmasına karşın güncel durumda bu sayıya ulaşmanın zor olduğunu belirten Kirby, hedeflerinin günlük 150 yardım tırı olduğuna ancak buna henüz erişemediklerine dikkati çekti.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında, Orta Doğu’daki gelişmeleri değerlendirdi.

AA muhabirinin İsrail’e yapılan koşulsuz silah yardımları konusunda bu silahların sivil kayıplara yol açmaması için ABD’li yetkililerin İsrailli mevkidaşları ile görüşüp görüşmediği sorusuna Singh, "Askeri silah verdiğimiz veya tedarik ettiğimiz herhangi bir ortağımız veya müttefikimizden, bizim de uyguladığımız silahlı çatışma yasalarına uymalarını bekleriz." şeklinde cevap verdi.

Singh, İsrail’in kara operasyonunu Gazze’nin güneyine yayması halinde sivil kayıpların daha da artma riskine karşı İsrail ile iletişim halinde olup olmadıkları sorusu üzerine de Gazze'nin kuzeyinden güvenlikleri için masum sivillerin güneye sığındığını ve böyle bir şey görmek istemediklerini söyledi.

İsrail’in güney Gazze'ye yönelik henüz bir kara operasyonu olmadığı için farazi konuşmak istemediğini söyleyen sözcü, öte yandan İsraillilerle yapılan tüm görüşmelerde silahlı çatışma ve insani hukukun gözetilmesini istediklerini tekrarladı.

Singh, Pentagon tarafından geçen yıl oluşturulan Sivil Zararın Azaltılması ve Müdahale Eylem Planı (CHMR-AP) grubunun Gazze’deki sivil kayıplarla ilgili inceleme yapıp yapmadığı şeklinde bir soru üzerine de söz konusu grubun kamuya açık kaynaklardan ve kendi kanallarından bilgi edinmeye devam ettiğini ve Pentagon üst düzey yetkilileri bilgilendirdiğini kaydetti.

Sivil Zararın Azaltılması ve Müdahale Eylem Planı, 25 Ağustos 2022'de Pentagon tarafından "askeri operasyonlardan kaynaklanan sivil zararı hafifletme ve bunlara yanıt verme biçimini geliştirmek için" oluşturulmuştu.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İSRAİL'E AÇIKÇA İFADE ETTİKABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Miller, İsrail'in Gazze'nin güney bölgesindeki askeri faaliyetleriyle ilgili, "Onlara, kamuoyuna açık bir şekilde belirttiğimiz gibi, oradaki insani ihtiyaçların karşılanması için gerekli adımlar atılana kadar güneyde başka faaliyetlere başlamamaları gerektiğini düşündüğümüzü açıkça ifade ettik." ifadelerine yer verdi.

Gazze'nin kuzeyinden güneyine göç eden "birkaç yüz bin kişi" olduğu bilgisine değinen Miller, "Oraya herhangi bir askeri saldırı başlamadan önce bu insanların düzgün bir şekilde korunmasını sağlamak istiyoruz." dedi.

Matthew Miller, eski İsrail Başbakanı Ehud Barak'ın, Şifa Hastanesi'nin altındaki tünelleri "İsrail'in inşa ettiğini" belirten sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Yıllardır görüldüğü üzere, ne işe yaradığından ve ne sayıda olduğundan ve kimin inşa ettiğinden bağımsız olarak, Hamas kendi tünellerini de inşa etti." diye konuştu.

Hamas'ın bir sivil hastanenin altını kullanarak oradaki sivilleri "canlı kalkan olarak kullanmaması" gerektiğini söyleyen Miller, şunları ekledi:

"Hastanelerin havadan vurulduğunu görmek istemiyoruz. Korunan hastanelerin Gazze'deki sivil nüfusa kritik hizmetler sunduğunu görmek istiyoruz ve İsrail Hükümeti'nin sivillere verilen zararı en aza indirecek adımlar attığını görmek istiyoruz."

İSRAİL'İN LÜBNANLI GAZETECİLERİ HEDEF ALMASI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Lübnan'da aralarında iki gazetecinin de bulunduğu sivillerin İsrail'in düzenlediği saldırıda hayatını kaybettiğine ilişkin haberlerden "endişe duyduklarını" dile getirdi.

Söz konusu saldırıda hayatını kaybeden "tüm Lübnanlılara" başsağlığı dileklerini ileten Miller, gazetecilerin çatışma bölgelerinde oynadığı role atıfta bulundu.

Miller, "Gazeteciler özgür bir toplumun temelidir. Dünyanın her yerinde her gün, güvendiğimiz, kritik işler yapan gazetecilerin yanındayız." dedi. (AA)