ABD Başkanı Joe Biden'ın Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Kıdemli Danışmanı Amos Hochstein, sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği Lübnan'da, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Necib Mikati ile bir araya geldi.

Görüşmelerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Hochstein, ABD'nin Lübnan'ın zor bir süreçten geçtiğini ve bu süreçte Lübnan hükümeti ve halkını önemsediğini vurguladı.


Hochstein, İsrail'in Lübnan'a yönelik hava saldırılarında hayatını kaybeden siviller için başsağlığında bulundu ve yaşanan gelişmelere ilişkin Berri ve Mikati'nin görüşlerini dinlediğini aktardı.


ABD'nin tutumuna ilişkin ise Hochstein, "ABD, Gazze'de meydana gelenlerin Lübnan'a sıçramasını istemediğini iletti." ifadelerini kullandı.


Hochstein, Lübnan'ın güneyinde İsrail sınırında güvenlik ve istikrarı sağlamayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1701 kararının tam olarak uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.


ATEŞKES ÇALIŞMALARI

Lübnan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre de Hochstein, Mikati'ye, ABD Başkanı Biden'ın görevlendirmesi üzerine bir heyet olarak Lübnan'ın güneyindeki gelişmeleri yakından takip etmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini aktardı.

Bölgedeki temasları kapsamında İsrail ve Lübnan'ın gerilimi tırmandırmak istemediğini hissettiğini belirten Hochstein, ABD'nin yeni bir çözüm aşamasına geçilmeden önce Gazze'de insani ateşkes sağlanması üzerinde çalıştığını ifade etti. (AA)