Şampiyonlar Ligi'nde çarşamba akşamı oynanan Bayern Münih-Galatasaray maçını Alman ekibi 2-1'lik skorla kazansa da, ev sahibi ekibin taraftarları takımın giydiği forma nedeniyle kulübe tepki gösterdi. Bayern Münih, temsilcimiz Galatasaray'a karşı aldığı galibiyetle Şampiyonlar Ligi'nde son 16'ya kalmayı garantiledi. Ancak Bayern taraftarları, ev sahibi olmalarına ve maç için forma seçeneğinde önceliği olmasına rağmen ikinci formasıyla sahaya çıktı. Alman devi, geleneksel kırmızı ve beyaz forma yerine, siyah ve mor renklerin yer aldığı formayı giydi. Bunun sonucunda Allianz Arena'nın güney tribününde kararı eleştiren bir pankart açıldı: "Kulüp renkleri dokunulmazdır."

GEÇMİŞTE DE TEPKİ GÖSTERİLDİ

Bayern taraftarının bu tepkisi ilk değil. 2018 yılında da, kulübün başka renklerin yer aldığı forma giymesini istemeyen taraftarlar açtıkları pankartlarla duruma karşı çıktıklarını gösterdiler. Bayern Münih kulübünün tüzüğündeki ilk paragrafa atıfta bulunan taraftarlar, tüzüğün 1. paragrafında kulüp renklerinin kırmızı ve beyaz olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, Bayern Münih taraftarları ve taraftar grupları tarafından başlatılan kampanya 'Paragraf 1' olarak adlandırılmakta. Ancak forma tasarımı ve renkleri için herhangi bir şartname bulunmamakta.

UEFA DA PROTESTO EDİLDİ

Taraftarlar ayrıca, UEFA'nın gelecek sezonki Şampiyonlar Ligi formatını da protesto eden pankartlar açtı: "Biz taraftarların %95'i futbolu seviyor, %5'i ise futbolu sömüren aptallar. UEFA Şampiyonlar Ligi reformlarını ve Avrupa Kulüpler Birliği'nin plütokrasisini durdurun. UEFA'nın canı cehenneme."
Fotoğraf: Reuters.