Meclis'te danışma kurulu toplantısının yapılmayacağı açıklandı. Karar sonrası CHP lideri Özgür Özel, eylem kararı aldıklarını açıklamıştı.

EYLEM BAŞLADI

CHP'li vekiller eyleme başladı. Milletvekilleri, Meclis'te koltuklarında oturarak ve ellerini masaya vurarak tepkilerini gösteriyor."HEPİMİZİN ORTAK TOPLUM SÖZLEŞMESİNE KAFA TUTMAKTADIR"

Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu'nda CHP'li vekillerin sürdürdüğü eyleme destek verdi. Konuyla ilgili açıklamasında Yargıtay’a tepki gösteren Özel, şunları söyledi:

* "Anayasa’mızda, Anayasa Mahkemesi kararlarının herkes için yasama, yürütme ve yargı organları için bağlayıcı olduğu kesin olduğu yazdığı halde Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin kararına, dolayısıyla Anayasa’ya, dolayısıyla hepimizin ortak toplum sözleşmesine kafa tutmaktadır.

* Yargı içindeki bir ekip, klik, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin içindeki bir ekipten, klikten ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden aldıkları cesaretle Anayasa’ya kafa tutmaktadırlar. Anayasa’ya kafa tutmak, Anayasal suçtur. Anayasa’ya kafa tutmak darbe girişimidir, kalkışma girişimidir. Siz, hepimizi bir arada tutan Anayasa’yı yok kabul ederseniz bu ülkedeki kamu düzenini nasıl korursunuz?

* Biz dün buna itiraz ettik, bu kalkışmaya direneceğimizi söyledik. Dün kapalı grup toplantımızda bir dizi karar aldık. Aldığımız kararlardan ilki, Sayın Numan Kurtulmuş ile benim yapacağım bir görüşmeydi. Kendisini sabah makul bir saatte aradım, konuştum. Aramızda son derece durumun tespitinde ortaklaştığımız yapıcı bir konuşma geçti. Sayın Kurtulmuş da yaşanan bu durumdan hiç memnun değildi. Ben kendisine Meclis’in saldırı altında olduğunu söyledim aynı 15 Temmuz’da olduğu gibi. 15 Temmuz’dakiler tankla, topla, tüfekle, uçakla Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya, Anayasa’yı askıya almaya kalkıyorlardı. Yargıtay’dakiler de kalemle, imzayla, kararla yapmaya çalışıyorlar bunu.""GÜN BOYUNCA NE OLDU DA NUMAN BEY GERİ DURDU?"

Özel, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

* "Sayın Kurtulmuş, bütün Meclis’in tehdit altında olduğu ile ilgili tespitimi dinledi. Kendisinin, kararı okutmama iradesinin kararda eleştirilmesinin kendisine had bildirmek olduğu ile ilgili tespitimi dinledi. Ve Anayasa Mahkemesi üyelerine karşı yapılan suç duyurusu ile ilgili dün sizlerle de paylaştığım tespitlerimi dinledi. Dedim ki, ‘Buna Meclis topyekün itiraz etmeli ve Anayasa’ya ve kendi hukukuna sahip çıkmalı. Bu konuda bir danışma kurulu talebim var.’

* Sayın Kurtulmuş bir Filistin heyeti olduğunu, heyeti uğurladıktan sonra bunu yapabileceğini, işin akşamüstüne doğru kalmasında bir mahsur görüp görmediğimi sordu. ‘Ben bir mahsur görmem, önemli olan siz başkanlık edin ki, ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı ve Grup Başkanı olarak ben de geleyim. Böylelikle diğer partilerin de bu düzeyde katılımı sağlanabilir’ dedim.

* Sonradan da gördük ki pek çok parti grup başkanı düzeyinde katılıyor. Ancak saat 17.00’da yapılması öngörülen toplantının bir türlü resmi çağrıya dönüşmediğini, sonradan da vazgeçildiğini öğrendik. Sayın grup başkanvekilimiz kendisiyle yaptığı görüşmede de Numan Bey, ‘Bu seferlik beni mazur görsünler’ diye bir ifade kullanmış. Gün boyunca ne oldu da Numan Bey danışma kurulunu, partilerin grup başkanlarını, genel başkanlarını davet ediyor iken bundan geri durdu?

* Numan Bey’e hiç yakıştırmam, hiç kondurmam ama galiba dün akşam kuvvetler ayrılığını, yargının yasamaya tahakkümüne dönüştürmeye çalışan birileri varken; bugün de yürütmenin yasamaya tahakkümü ile ilgili bir girişim oldu. Böyle anlaşılıyor. Değilse bunun düzeltilmesi lazım. Ben Numan Bey’den bu konuda bir şeyler duymak isterim, bütün Türkiye duymak ister.

* Öyle olunca biz eylem planımızın ikinci safhasına geçtik. Bugün uluslararası anlaşmalarda sayın grup başkanvekillerimiz ve hukukçu milletvekillerimiz her konuşma fırsatını bu konuyu eleştirerek değerlendirdiler Meclis kapanana değin. Meclis’te yapılan tartışmalardan Türkiye kamuoyu haberdar olmuştur, yararlanmıştır. Arından Meclis kapandı. Dünkü kararlarımızdan bir tanesi de, Meclis Genel Kurulu’nu terk etmeme eylemiydi.""EYLEMİ İKİNCİ KARARA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ"

Eylemi ikinci bir karara kadar sürdüreceklerini belirten Özel, sözlerine şöyle devam etti:

* "Arkadaşlarımız o eyleme geçtiler, ben de geldim. Eylemimize Demokrat Parti milletvekilleri, HEDEP’ten 10 milletvekili, sayın grup başkanvekilleri, sayın meclis başkanvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve milletvekilleri destek verdiler. Her bir destek son derece kıymetli.

* Bu aşamadan itibaren Cumhuriyet Halk Partisi grubu, genel kurulda nöbetçi milletvekillerini bırakarak bu eylemi aralıksız sürdürecek. Saat 09.05’te ben Anıtkabir’de olacağım, bir grup başkanvekilimiz Misak-ı Milli Anıtı’nın önünde Meclis Grup Başkanvekili ile birlikte olacak. Ama nöbetçi milletvekillerimiz de saat 09.05’te genel kurulda saygı duruşunda bulunacaklar. Biz eylemi kesintisiz bir şekilde, ikinci karara kadar sürdüreceğiz.

* Amacımız konuya dikkat çekmektir. Ayrıca bugün Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Barosu iki ayrı karar aldılar. Sabah 09.05’te Ankara Barosu Anayasa Mahkemesi’ne doğru yürüyecek. Saat 15.00’da Barolar Birliği ile buluşacaklar ve oradan barolar, avukatlar bu eyleme destek verecekler. Biz de bu eyleme biz destek vereceğiz.

* Biz bundan sonraki süreçte bu darbe girişimine karşı kim direniyorsa, kim mücadele ediyorsa, kim ses yükseltiyorsa onların yanında olmaya devam edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızı bu darbe girişimine karşı seslerini yükseltmeye ve Anayasa’yı hiçe sayan, Anayasa Mahkemesi’ni hiçe sayan bu yaklaşıma karşı direnmeye davet ediyorum. Darbeleri halk, millet bastırır. Bu darbe girişimini de milletimizin püskürteceğine, buna yeltenenleri pişman edeceğine inanıyorum.”

CEMAL ENGİNYURT’TAN DESTEK

Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda CHP’nin eylemine destek verdiklerini belirterek, “Yargı krizi ve darbe girişimini gündemde tutmak amacıyla bugünden itibaren, CHP’nin TBMM Genel Kurulu'nu terk etmeme eylemini destekliyoruz. Sen ben yok,biz varız. Haksızlığa karşı direneceğiz” dedi.ÖZEL EYLEM KARARINI DUYURMUŞTU

CHP lideri Özgür Özel, sosyal medya hesabından açıklama yaparak şu ifadeleri kullanmıştı:

* "Meclis Başkanı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından yapılacağı bildirilen ve saat 17.00’de toplanması beklenen Danışma Kurulu toplantısının yapılmayacağını öğrendim.

*Bu durumda dün gerçekleştirdiğimiz olağanüstü grup toplantısında aldığımız karar gereği, yargı krizi ve darbe girişimini gündemde tutmak amacıyla bugünden itibaren TBMM Genel Kurulu’nu terk etmeme eylemine başlıyoruz."

Fotoğraflar: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ